Beste nasjon i historien

Et av norsk OL-histories stolteste øyeblikk - trippelseieren i den alpine kombinasjonen på Lillehammer 1994. Fra venstre Harald Chr. Strand Nilsen (bronse), Kjetil André Aamodt (sølv) og Lasse Kjus (gull). Foto. Scanpix).
Et av norsk OL-histories stolteste øyeblikk - trippelseieren i den alpine kombinasjonen på Lillehammer 1994. Fra venstre Harald Chr. Strand Nilsen (bronse), Kjetil André Aamodt (sølv) og Lasse Kjus (gull). Foto. Scanpix).

Maratontabellen før Vancouver-lekene levner liten tvil - vi er best med snø og is under beina.

Denne artikkelen er over ett år gammel og kan innholde utdatert informasjon

OSLO (ABC Nyheter): Norge ligger et par hestehoder foran øvrige nasjoner dersom man ser på antall kaprede gullmedaljer gjennom vinterlekenes historie - den totale maratontabellen.

Totalt har Norge vunnet 98 gullmedaljer siden Chamonix i 1924.

Også på den totale fangsten av medaljer (gull, sølv og bronse) er Ola Nordmann i tet. Intet mindre enn 280 medaljer er vunnet av norske idrettshelter fra Chamonix og frem til 2006, da Norge vant i alt 19 medaljer. I Italia tok Norge to gull, åtte sølv og ni bronse.

Det tidligere Sovjetunionen er nummer to på gullisten med 87, men her vil det ikke komme flere gull.

På tredjeplass finner man USA med 78 gull. Norge har altså et forsprang på 20 gull ned til neste eksisterende stat på listen.

Våre naboer i øst, Sverige, er nummer seks på listen med 43 gull, Finland følger på plassen bak med 41. Danmark er ikke overraskende langt nede på oversikten, på en delt 38. plass. Nasjonen står oppført med én sølvmedalje, de danske curlingdamene ble nummer to under OL i Nagano i 1998.

Se full maratontabell nederst i artikkelen.

Tipp hvem som vinner Norges gull nummer 100

Økning i antall medaljer

Stein Eriksen er med på listen over norske gullmedaljører i OL-sammenheng. Her fra Olso i 1952.Stein Eriksen er med på listen over norske gullmedaljører i OL-sammenheng. Her fra Olso i 1952.

Det deles ut vesentlig flere gull i dag enn det gjorde de første olympiske lekene. I Torino ble det delt ut 84 gull. I 1924 ble det bare delt ut gull i 16 øvelser. I 1988 var antallet kommet opp i 46 øvelser. Siden det har antallet skutt fart og er nå oppe i 86.

Hvem får sitt første gull?

Hviterussland er det landet som har flest sølv, uten å så langt så bokført med en gull. Men de har i år muligheten ved Anton Kushnir i freestyle-hopp og skiskytter Darja Domratsjeva. Utfordringen for Domratsjeva blir å treffe blinkene inne på standplass. Historisk sett har trolig Hviterussland vunnet flere gull, men disse utøverne har da gått under det sovjetiske flagget.

Slovenia har fire bronsemedaljer. Det har aldri vært noen slovenere som har tatt gull, men årets leker kan føre til jubelscener i hovedstaden Ljubljana. Langrennsløpersken Petra Majdics er en seriøs gullkandidat i flere øvelser, spesielt på sprint både lag og individuelt.

Latvia har tidligere tatt én bronse. I år har de en liten sjanse med akeren Martins Dukurs.

De seks siste OL

Idretten ble mer og mer profesjonalisert ut over 80-tallet. I forhold til Chamonix-OL i 1924 er det to forskjellige verdener. Det kan derfor være interessant se hvilken nasjon som har gjort det best i den «moderne» perioden.

Vi har sett på medaljefordelingen fra 1988, da OL også gikk i Calgary. Dette var et bunnpunkt for Norge, der beholdningen stort sett var fallet til Geir Karlstad på 10.000 meter. Men romerikingen tok revansj fire år senere da han vant en gull og bronse.

I denne perioden er det Tyskland som har tatt flest gull med 54. Norge er på en 2. plass med 44 gull. Tyskland er også best på antall medaljer.

Slik er fordelingen blant de beste nasjonene basert resultatene fra Calgary 88´- Torino 06´.

NrLandGullSølvBronseSum
1Tyskland545436144
2Norge444333120
3USA383529102
4Russland33241976
5Østerrike26314097
6Canada25292781
7Italia24222773
8Sovjet/SUS20151752
9Sveits19172359
10Sør-Korea178631
11Nederland15151343
12Sverige1471637
13Finland13152048
14Frankrike12141642
15Øst-Tyskland910625
16Japan861226

Russland deltok for første gang i 1998. I 2008 het de Sovjetsamveldet, i 1992 deltok de under navnet SUS (Samveldet av uavhengige stater). Øst-Tyskland var med i sitt siste OL i 1988. Fra 1992 var Tyskland samlet.

Marantontabellen

Det er avholdt totalt 20 OL siden oppstarten i Chamonix i 1924 til og med Torino i 2006.

Totalt er det 43 land som har tatt medaljer, av disse er det 32 som har tatt gull.

Det er en del land som har kommet og gått. De viktigste landene som har endret seg er:

  • Tyskland: Tyskland ble deltok som Øst- og Vest-Tyskland fra Grenoble i 1968. Fra og med 1992 har de igjen deltatt som Tyskland. I vår liste opptrer Tyskland med tre varianter. Øst- og Vest-Tyskland deltok som Tyskland i perioden 1962 til og med 1964.
  • Russland/Sovjet: Sovjetunionen deltok i vinter-OL for første gang i Cortina 1956. I Albertville deltok de under navnet SUS (slle Sovjetstatene minus Baltikum). På Lillehammer 1994 deltok det en rekke land fra det gamle Sovjetunionen. Av dem blant annet Russland, Ukraina, Hviterussland og Kasakhstan.
  • Jugoslavia: Staten ble på 90-tallet oppløst i flere småstater. I vintersportsammenheng er det ettertidens Slovenia og Kroatia som har hevdet seg. De deltok for første gang som selvstendige nasjoner fra og med Lillehammer i 1994.

Samlet sett er det flest tyskere som har tatt gull. Dersom man samler gull vunnet av både Tyskland (dagens Tyskland og tidligere Vest-Tyskland) og tidligere Øst-Tyskland, er antallet 107.

NrLandGullSølvBronseSum
1Norge989884280
2Sovjet876367217
3USA788058216
4Tyskland686546179
5Østerrike516470184
6Sverige433144117
7Finland415852150
8Øst-Tyskland393635110
9Canada383843119
10Sveits383743116
11Italia36303399
12Russland33241976
13Nederland25272678
14Frankrike24243179
15Sør-Korea178631
16Vest-Tyskland11151339
17Japan9101332
18Storebritania851023
19Kina4161333
20Kroatia4307
21Estland4116
22Tsjekkia35210
23Australia3014
24Tsjekkoslovakia281222
25Liechtestein2439
26Polen1348
27Bulgaria1236
28Kasakhstan1225
29Belgia1135
29Ukraina1135
31Spania1012
32Usbekistan1001
33Hviterussland0336
34Jugoslavia0314
35Ungarn0246
36Luxembourg0202
37Nord-Korea0112
38Danmark0101
38New Zealand0101
38Slovakia0101
41Slovenia0044
42Latvia0011
42Romania0011

Personvernpolicy