Valgekspert tror Ap mister 80 ordførere

– Rundt 50 av dagens ordførere står de i fare for å miste til Senterpartiet, sier Sørensen til Bergens Tidendene.
Ap har så langt i mai en gjennomsnittlig oppslutning på 24,3 prosent, ifølge BT. Det er 8,7 prosentpoeng lavere enn landsresultatet ved kommunevalget i 2015. Partileder Jonas Gahr Støre bekymrer seg likevel ikke for Sørensens prognoser.
– Sånne prediksjoner hører vi hele tiden. Men jeg tror jo at vi vil løfte oss betydelig til valget, sier Støre til avisen.
Han tror det som vil avgjøre lokalvalget, er om velgerne mener Ap har levert mens de har sittet med makt i kommunene. Målet er å beholde alle de mer enn 200 Ap-ordførerne.
– Jeg tror de aller fleste ordførerne våre har svært gode resultater å vise til, og vil bli gjenvalgt, sier Støre.