Meny

Elbilene sørger for fortsatt sterkt bilsalg

I MOTVIND: Vridningen fra hybrider (Bildet viser en Toyota Yaris Hybrid) mot elbiler passer Toyota dårlig. Volkswagen dominerer nå på elbil, og erkerivalen Toyota lider under presset. Likevel er det tradisjonelle bensin- og dieselbiler som taper størst andel til elektrisk drevne kjøretøyer. (Foto: DINSIDE)

Bilsalget fortsetter sin solide positive trend og elbilene utgjorde i august en historisk høy andel.

Denne artikkelen er over ett år gammel og kan innholde utdatert informasjon

Fortsetter den nåværende tendensen, vil bilsalget passere 140.000 biler med grei margin i år igjen. August måned hadde en registreringsdag mindre enn august i fjor, så den ørlille nedgangen i absolutte tall betyr ikke svekket salg.

Nedgang utenom elbilene

Vi snakker om statistikken fra Opplysningsrådet for Veitrafikken over førstegangsregistrerte nye biler her til lands.

En litt kunstig statistisk vri er å konstatere at bilsalget ville ha falt markant hvis det ikke hadde vært for elbilene (men det forutsetter selvsagt at de som kjøpte elbil ikke ville ha kjøpt noe annet i stedet om elbilene ikke hadde vært på markedet).

Nå tar forøvrig ikke elbilene markedsandeler fra bensin- og dieseldrevne biler, men også fra hybridene.Toyota kjemper dermed i motvind overfor sin rival Volkswagen som nå disponerer to elbiler, begge med solid suksess i markedet (e-Golf - mest solgte elbil og e-up!, på tredje plass bak Nissan Leaf).

Tesla for sin del har sin første måned med nedgang (én bil mindre), enn tilsvarende måned året før. Model S er dermed inne i sitt andre år og sammenligning fra år til år blir mulig.

Men husk: August i fjor var måneden da det virkelig tok av!

Totalmarkedet stabilt høyt

 (Foto: KNUT MOBERG)

SUKSESS! Citroën snur tendensen i positiv retning og det er takket være denne krabaten - C4 Cactus. Den representerer noe nytt i kompaktsegmentet.

(Foto: KNUT MOBERG)

Det ble alt i alt registrert 11.444 nye personbiler i august. Det er 1,9 prosent færre enn i samme måned i fjor. Men med en registreringsdag mindre, så er tendensen fortsatt i pluss. Elbilene utgjorde 15,2 prosent av totalen.

Sammenlignet med gjennomsnittet for august måned de ti foregående årene, er årets augusttall 17,5 prosent høyere - det utgjør tross alt 1.702 biler på månedsbasis. Og slik har tendensen vært lenge nå.

Det ble dessuten bruktimportert 2.197 personbiler i august. Men dette er 23 prosent færre enn i august 2013.

Vi tok nylig en nærmere titt på statistikken over nettopp bruktbilimporten - og der har ting endret seg! Gjennomsnittlig CO2-utslipp for alle nye personbiler registrert i august var 107 gram per kilometer. Det er tidenes rekord med unntak av den "unormale måneden" mars i år (101 gram og over 20 prosent elbiler).

  • Alle personbiler 107 g/km (-13 g/km)
  • Bensinbiler 119 g/km (-3 g/km)
  • Dieselbiler 133 g/km (-1 g/km)

Dobbel elbilbonanza!

 (Foto: KIA)

STERK NYKOMMER: Til en hyggelig pris, med god plass og en god batteripakke kommer nå Kia Soul inn på elbilmarkedet. Det er duket for bikkjeslagsmål!

(Foto: KIA)

Elbilsalget i august

Kilde: OFV ASAntall
TOTALT1.736
1. Volkswagen Golf467
2. Nissan Leaf400
3. Volkswagen up!297
4. BMW i3202
5. Tesla Model S183
6. Mitsubishi I-MiEV56
7. Peugeot iOn50
8. Renault Zoe34
9. Ford Focus21
10. Kia Soul9
11. Nissan NV2008
12. Citroen C-Zero7
13. Smart ForTwo2

I løpet av måneden ble det registrert 1.736 nye elbiler, to og en halv gang så mange som i august 2013. Markedsandelen på 15,2 prosent kan sammenlignes med 6,0 i august 2013.

Og allerede da snakket vi om elbil-bonanza... Ikke nok med det: Det ble i tillegg bruktimportert 292 elbiler, en mer moderat stigning på 20,2 prosent i forhold til i august 2013.

Totalt ble det dermed førstegangsregistrert (nye og bruktimporterte) 2.028 elbiler i august - mer en det dobbelte av i fjor.

Diesel ned

Dieselandelen fortsetter å synke. I august hadde 47,2 prosent av alle nyregistrerte personbiler dieselmotor, mot 50,5 i fjor. Dieselandelen hittil i år er 48,3 prosent, mens den i samme periode i 2013 var 53,6 prosent.

Tilbakegang for hybrider

Det ble registrert 824 nye personbiler med hybriddrift i august, ned 11 prosent fra august 2013. Markedsandelen er nå 7,2 prosent. Salget vris altså til en viss grad fra hybrider mot rene elbiler - noe som allerede nevnt Volkswagen vinner og Toyota taper på.

Fortsatt velger én av tre 4x4

I august ble det registrert 3.758 nye personbiler med firehjulsdrift, en andel på 32,8 prosent, mot 31,1 prosent i fjor.

Merkerangeringen hittil i år

Rekkefølgen bare for august blir noe annerledes.

AugustAndelHittilAndelEndringEndr. fra 8
Kilde: OFV AS2014i %i åri %fra aug. -13mnd. -13
TOTALT1144410095519100-1,92
1. Volkswagen2065181395214,633,18,6
2. Toyota123310,81079011,3-26-10,9
3. BMW8167,16640731,644,6
4. Volvo6145,463636,75,7-4,8
5. Nissan7506,662956,63,419,4
6. Ford6045,352905,5-32,7-23,5
7. Audi575549035,1-10,9-7,9
8. Skoda6535,748565,120,323,8
9. Peugeot6425,643534,61417,4
10. Mazda6005,241584,4-4,5-4
11. Mercedes-Benz4383,840804,3-14,60,1
12. Mitsubishi457436323,818,1-12,7
13. Tesla1831,634333,6-1,11 688,0
14. Kia2912,527512,9-27,6-15,1
15. Opel1841,620562,2-22,7-21,5
16. Suzuki1931,719732,158,264,7
17. Citroen232218071,940,60,9
18. Hyundai1431,216181,7-58,3-49,3
19. Subaru1861,615051,6-10,6-31,8
20. Honda1421,214341,5-22-23,6
21. Renault1221,110051,12,582,1
22. MINI820,75960,6-6,8-5,4
23. Land Rover360,34150,428,626,5
24. Lexus530,53830,4-23,211,7
25. Chevrolet260,23020,3-59,4-12,2
Mer fra ABC Nyheter
Siste fra forsiden
02:54 Guvernøren i Missouri undertegnet streng abortlov02:26 Verdens dyreste medisin godkjent i USA02:23 800.000 flere fisk er døde av dødsalgen01:55 Mann alvorlig skadd – to MC-medlemmer pågrepet01:19 Helsedepartementet vurderer vaksinasjonsprogram for voksne00:37 Halve Norge tror østeuropeisk arbeidsinnvandring presser ned lønninger23:43 Trump selger våpen til Saudi-Arabia uten Kongressens godkjennelse22:55 Godt utgangspunkt for Ødegaard og Vitesse22:40 Nedtur i Norges åpningskamp i U20-VM22:19 Giske tror han hadde gitt seg i politikken uten Sofies versjon21:48 Beskylder Trump for å dikte opp sykdom for å slippe å delta i Vietnamkrigen21:36 Messi: – Liverpool-kampen en av de verste opplevelsene i karrieren21:35 Minst 19 tenåringer omkom i brann i India21:13 Elyounoussi scoret i sin femte kamp på rad21:13 73-åring dømt for å ha mishandlet kona i 40 år20:45 26-åring tiltalt for overgrep mot seks år gammel gutt20:10 Bråslakter laks – må rekke det for den dør20:09 Spetalen kan ha gått glipp av 8 milliarder20:06 To pågrepet etter at to barn ble funnet døde i England19:49 Mann siktet i 25 år gammel overgrepssak19:49 Riksrevisjonen skal gå gjennom Kielland-ulykken19:14 Oljefondet selger cannabis-aksjene18:54 – Rødt snur ting på hodet. EU har styrket norsk trafikksikkerhet18:51 Kronprinsen holdt to klimataler i Berlin18:22 Eksplosjon i sentrum av Lyon etterforskes som terror18:07 XXLs Sverige-sjef går av etter Facebook-innlegg om Greta Thunberg17:51 Chelsea har lagt inn bud på Reiten17:44 Frykter journalister vil bli rettsforfulgt i kjølvannet av Assange17:34 Motorsyklist omkom i ulykke17:23 Donald Trump om seg selv: – Jeg er et ekstremt stabilt geni17:15 Fastlimte klimaaktivister fjernet fra Norges Bank16:39 Mann tiltalt for å ha lurt til seg åtte biler og 2,8 millioner kroner i lån16:39 Kenyanske dommere nekter å avkriminalisere homofili16:26 Solberg forstår Mays avgang16:15 Folk advares mot å spise abbor fra Tyrifjorden16:05 Penelope Lea og klimastreikerne hyllet på MDG-landsmøtet15:59 Charles Finch ble dømt til døden i 1976 – løslatt 41 år etter15:17 Mattilsynets direktør går av etter avsløring15:00 Kyrgios trekker seg fra Roland-Garros: – Turneringen suger14:37 Tvedt: – Jeg ble spyttet etter på gata14:32 Hermstad: Vi er ved et veiskille14:22 Unike bilder: – Du kan knapt tro at det virkelig er henne13:46 Ingen streik i staten – enighet i meklingen13:38 Presidentkampen igang med brede smil13:09 Norsk toppfotball går med overskudd13:06 Klimaprotester i Europa, Australia og Europa12:29 Bombe mot moske under fredagsbønn12:02 Thailand vurderer å innføre ny turistavgift11:51 Tidligere Bendtner-sjef venter interesse11:51 Nord-Korea stiller ultimatum til USA11:28 MDG-politiker så engler – nå roser han Märtha Louise11:27 Bertel O. Steen kutter 200 jobber11:07 Manipulert video av Pelosi går viralt11:06 Laksedøden gir høyere priser10:51 PostNord bygger ut for å møte veksten i netthandel10:50 Trump med ny milliardgave til amerikanske bønder09:52 Mount Everest har krevd sju liv på en uke09:41 283.700 liter olje ut i sjøen etter fregatthavariet09:37 Nær halvparten av varebilene brukes privat09:36 Modi starter samtaler for å danne ny indisk regjering09:00 Lippi blir landslagssjef for Kina – igjen.08:52 Skuespiller vant rekordsøksmål mot avis08:50 Frp vil kutte norsk bistand til Palestina08:49 Fire polakker i arresten etter trusler på fly08:45 Bare én ting kan redde Norge: – Innrøm at dere ble lurt08:24 Wenger: – Ikke sikkert jeg kommer tilbake som manager08:15 Sykkeltyverier utføres sjelden av proffe bander07:58 Brasils høyesterett kriminaliserer homofobi06:20 Rundt 10.000 elever streiker 31 steder i Norge fredag06:19 Julian Assange tiltalt for brudd på spionasjeloven i USA06:05 Akademikerne varsler markering etter brudd i Oslo-meklingen06:00 Dette er favorittene til å overta etter May05:51 23-åring dømt til tre år i fengsel for voldtekt av 13-åring05:50 Dette skjer i dag05:30 Dette skjedde i natt05:20 Mekling utover formiddagen i statsoppgjøret05:15 Stiv kuling i MDG-debatt om vindkraft05:11 Første homofile ekteskap inngått på Taiwan04:48 Flere svenske barn i varetekt04:42 Lakseoppdrettere frykter ledighet etter algekrisen03:13 Enighet om forlik på 400 millioner i Weinstein-saken02:58 Fire pågrepet for trusler på fly02:39 Bompengetopper avviser Støres løsning02:15 USA: Flyforbud mot Boeings 737 MAX-fly til slutten av juni01:15 New Jersey forbyr røyking på stranda00:40 Politiet har etterforsket rykter i forsvinningssaken på Lørenskog00:05 Trump hevder at Huawei kan bli omfattet av en handelsavtale med Kina22:56 Israel herjet av branner under hetebølge22:54 Tre Kronor utslått av Finland i ishockey-VM22:27 Brakseier for Modi i India22:23 Unicef-leder ber Norge hente hjem barn av IS-krigere22:22 Omfattende tiltale mot Julian Assange i USA22:02 Enighet mellom Unio og KS - kommunestreik avverget21:26 Russland lover gjengjeldelse om Vardø-radaren oppgraderes21:02 Dagbladet: Bendtner forsvinner fra Rosenborg i sommer20:48 Slutt med kvakksalveriet og bli en verdig prinsesse!20:29 Pelosi stiller spørsmål om Trumps helse19:54 Manchester United møter Kristiansund på Ullevaal, stolt Solskjær19:26 Inviterer Durek og prinsessen hjem til sjamanens familiehus18:59 Adressa: – RBK-spillerne lei særbehandling av Bendtner
Siste nytt
02:54VerdenGuvernøren i Missouri undertegnet streng abortlov02:26VerdenVerdens dyreste medisin godkjent i USA02:23Norge800.000 flere fisk er døde av dødsalgen01:55NorgeMann alvorlig skadd – to MC-medlemmer pågrepet01:19NorgeHelsedepartementet vurderer vaksinasjonsprogram for voksne00:37NorgeHalve Norge tror østeuropeisk arbeidsinnvandring presser ned lønninger23:43VerdenTrump selger våpen til Saudi-Arabia uten Kongressens godkjennelse22:55SportGodt utgangspunkt for Ødegaard og Vitesse22:40SportNedtur i Norges åpningskamp i U20-VM22:19PolitikkGiske tror han hadde gitt seg i politikken uten Sofies versjon21:48VerdenBeskylder Trump for å dikte opp sykdom for å slippe å delta i Vietnamkrigen21:36SportMessi: – Liverpool-kampen en av de verste opplevelsene i karrieren21:35VerdenMinst 19 tenåringer omkom i brann i India21:13SportElyounoussi scoret i sin femte kamp på rad21:13Norge73-åring dømt for å ha mishandlet kona i 40 år20:45Norge26-åring tiltalt for overgrep mot seks år gammel gutt20:10NorgeBråslakter laks – må rekke det for den dør20:09PengerSpetalen kan ha gått glipp av 8 milliarder20:06VerdenTo pågrepet etter at to barn ble funnet døde i England19:49NorgeMann siktet i 25 år gammel overgrepssak19:49NorgeRiksrevisjonen skal gå gjennom Kielland-ulykken19:14PengerOljefondet selger cannabis-aksjene18:54Politikk– Rødt snur ting på hodet. EU har styrket norsk trafikksikkerhet18:51NorgeKronprinsen holdt to klimataler i Berlin18:22VerdenEksplosjon i sentrum av Lyon etterforskes som terror18:07PengerXXLs Sverige-sjef går av etter Facebook-innlegg om Greta Thunberg17:51SportChelsea har lagt inn bud på Reiten17:44VerdenFrykter journalister vil bli rettsforfulgt i kjølvannet av Assange17:34NorgeMotorsyklist omkom i ulykke17:23PolitikkDonald Trump om seg selv: – Jeg er et ekstremt stabilt geni17:15NorgeFastlimte klimaaktivister fjernet fra Norges Bank16:39NorgeMann tiltalt for å ha lurt til seg åtte biler og 2,8 millioner kroner i lån16:39VerdenKenyanske dommere nekter å avkriminalisere homofili16:26PolitikkSolberg forstår Mays avgang16:15NorgeFolk advares mot å spise abbor fra Tyrifjorden16:05PolitikkPenelope Lea og klimastreikerne hyllet på MDG-landsmøtet15:59VerdenCharles Finch ble dømt til døden i 1976 – løslatt 41 år etter15:17PolitikkMattilsynets direktør går av etter avsløring15:00SportKyrgios trekker seg fra Roland-Garros: – Turneringen suger14:37SportTvedt: – Jeg ble spyttet etter på gata14:32PolitikkHermstad: Vi er ved et veiskille14:22VerdenUnike bilder: – Du kan knapt tro at det virkelig er henne13:46NorgeIngen streik i staten – enighet i meklingen13:38SportPresidentkampen igang med brede smil13:09SportNorsk toppfotball går med overskudd13:06VerdenKlimaprotester i Europa, Australia og Europa12:29VerdenBombe mot moske under fredagsbønn12:02ReiseThailand vurderer å innføre ny turistavgift11:51SportTidligere Bendtner-sjef venter interesse11:51VerdenNord-Korea stiller ultimatum til USA11:28PolitikkMDG-politiker så engler – nå roser han Märtha Louise11:27PengerBertel O. Steen kutter 200 jobber11:07PolitikkManipulert video av Pelosi går viralt11:06PengerLaksedøden gir høyere priser10:51PengerPostNord bygger ut for å møte veksten i netthandel10:50PengerTrump med ny milliardgave til amerikanske bønder09:52VerdenMount Everest har krevd sju liv på en uke09:41Norge283.700 liter olje ut i sjøen etter fregatthavariet09:37MotorNær halvparten av varebilene brukes privat09:36PolitikkModi starter samtaler for å danne ny indisk regjering09:00SportLippi blir landslagssjef for Kina – igjen.08:52KulturSkuespiller vant rekordsøksmål mot avis08:50PolitikkFrp vil kutte norsk bistand til Palestina08:49NorgeFire polakker i arresten etter trusler på fly08:45NorgeBare én ting kan redde Norge: – Innrøm at dere ble lurt08:24SportWenger: – Ikke sikkert jeg kommer tilbake som manager08:15NorgeSykkeltyverier utføres sjelden av proffe bander07:58VerdenBrasils høyesterett kriminaliserer homofobi06:20NorgeRundt 10.000 elever streiker 31 steder i Norge fredag06:19VerdenJulian Assange tiltalt for brudd på spionasjeloven i USA06:05NorgeAkademikerne varsler markering etter brudd i Oslo-meklingen06:00PolitikkDette er favorittene til å overta etter May05:51Norge23-åring dømt til tre år i fengsel for voldtekt av 13-åring05:50NorgeDette skjer i dag05:30NorgeDette skjedde i natt05:20NorgeMekling utover formiddagen i statsoppgjøret05:15PolitikkStiv kuling i MDG-debatt om vindkraft05:11VerdenFørste homofile ekteskap inngått på Taiwan04:48VerdenFlere svenske barn i varetekt04:42PengerLakseoppdrettere frykter ledighet etter algekrisen03:13KulturEnighet om forlik på 400 millioner i Weinstein-saken02:58NorgeFire pågrepet for trusler på fly02:39MotorBompengetopper avviser Støres løsning02:15ReiseUSA: Flyforbud mot Boeings 737 MAX-fly til slutten av juni01:15VerdenNew Jersey forbyr røyking på stranda00:40NorgePolitiet har etterforsket rykter i forsvinningssaken på Lørenskog00:05PengerTrump hevder at Huawei kan bli omfattet av en handelsavtale med Kina22:56VerdenIsrael herjet av branner under hetebølge22:54SportTre Kronor utslått av Finland i ishockey-VM22:27VerdenBrakseier for Modi i India22:23NorgeUnicef-leder ber Norge hente hjem barn av IS-krigere22:22VerdenOmfattende tiltale mot Julian Assange i USA22:02NorgeEnighet mellom Unio og KS - kommunestreik avverget21:26NorgeRussland lover gjengjeldelse om Vardø-radaren oppgraderes21:02SportDagbladet: Bendtner forsvinner fra Rosenborg i sommer20:48StemmerSlutt med kvakksalveriet og bli en verdig prinsesse!20:29PolitikkPelosi stiller spørsmål om Trumps helse19:54SportManchester United møter Kristiansund på Ullevaal, stolt Solskjær19:26NorgeInviterer Durek og prinsessen hjem til sjamanens familiehus18:59SportAdressa: – RBK-spillerne lei særbehandling av Bendtner
Populært

Velkommen til debatt

ABC Nyheter ønsker velkommen til debatt om det meste. Men vi krever at du er saklig og viser respekt for menneskene sakene handler om og dine meddebattanter. Regler for kommentering finner du her.

Tor Strand, redaktør.

comments powered by Disqus