Verden
«Bravo» ble skutt ned over Iran – nå forteller han om dramatikken
I april ble et amerikansk kampfly av typen F-15E Strike Eagle truffet av et iransk luftvernmissil nær Isfahan i det sentrale Iran. «Bravo» skylder på Gud, trening og medsoldater for at han overlevde.
– Vi hadde luftherredømme, men det var tydelig at vi ikke fløy over Kansas.
Det sier admiral Brad Cooper om hendelsen der kampflyet ble skutt ned over Iran tidligere i år. Cooper leder den amerikanske Midtøsten-kommandoen som hadde hovedansvaret for operasjon «Epic Fury» – det amerikanske og israelske angrepet på Iran.
F-15E-flyet hadde et mannskap på to om bord. Piloten – omtalt som «Alpha» – ble raskt reddet etter å ha skutt seg ut av flyet. For våpensystemoffiseren – kalt «Bravo» – ble veien til trygghet langt mer dramatisk.
I et intervju med CBS News «60 Minuttes» forteller han om nedskytingen og den påfølgende redningsaksjonen.
– Som å bli truffet av et godstog
Det var 3. april «Alpha» og «Bravo» fløy et oppdrag over Iran under kallesignalet «Dude 44». Som admiral Cooper påpekte, hadde de overlegne amerikanske luftstyrkene relativt god kontroll i iransk luftrom.
Å fly der var likevel ikke risikofritt.
På et tidspunkt ble F-15E-flyet truffet av et iransk luftvernmissil. Ifølge amerikanske myndigheter var det snakk om et skulderavfyrt missil.
Han forteller at dagen fram til da hadde vært som enhver annen dag i krigen, men at alt endret seg da de ble truffet av det iranske missilet.
– Jeg tror den beste måten jeg har klart å beskrive det øyeblikket på, er som å bli truffet av et godstog, sier «Bravo» til 60 Minuttes.
Ifølge offiseren forsøkte han og «Alpha» å redde flyet. Det ble imidlertid raskt klart at det ikke var mulig. Etter få sekunder skjøt mannskapet seg ut.
– Det mest skremmende jeg noen gang har opplevd
– Fallskjermen min ble skadet i da vi ble truffet. På et tidspunkt så jeg opp og oppdaget at det ikke var noen fallskjerm over meg. Det var det mest skremmende jeg noen gang har opplevd, sier «Bravo» som forteller hvordan han ba en bønn under fallet.
Offiseren sier ikke noe om hvor godt fallskjermen fungerte etter hvert. Mens pilot «Alpha» landet trygt, ble «Bravo» hardt skadet. Selv anslår han at han traff bakken i en hastighet på mellom 110 og 160 kilometer i timen.
I intervjuet omtaler «Bravo» fallet som et mirakel. Han gir Gud æren for at han overlevde.
Les også: Nytt svensk steg mot fremtidens kampfly
«Alpha» og «Bravo» havnet rundt åtte kilometer fra hverandre. «Bravo» hadde pådratt seg rygg-, arm- skulder- og ankelbrudd i fallet.
– Jeg hadde skader, men vi er alle trent til å tilpasse oss og overvinne det vi blir stilt overfor. Til tross for skadene kom jeg meg så raskt jeg kunne bort fra stedet der jeg landet.
Iranske styrker rykket raskt ut for å finne de nedskutte flyverne. Etter noen timer ble piloten «Alpha» reddet av amerikanske styrker. Det satte «Bravo» i fokus.
Siktet høyt
I intervjuet med 60 Minuttes forteller «Bravo» at han besluttet å ta seg opp til en fjellrygg rundt 2100 meter over havet, til tross for skadene.
Når 60 Minuttes-journalisten spør hva som motiverte ham svarer «Bravo» at man aldri må la mangel på motivasjon føre til at man ender opp på iransk TV.
Det tok ikke mange timer før også vestlige medier fikk klarhet i at amerikanske flymannskaper var savnet i Iran.
Les også: Nord-Korea viser fram krigsskip etter pinlig tabbe
Samtidig som «Bravos» makker «Alpha» ble fløyet ut av Iran av amerikanske styrker fortsatte jakten på «Bravo» på bakken.
Ifølge amerikanske myndigheter var enkelte av mannskapene som lette etter amerikaneren bare noen få hundre meter unna. Via droner kunne amerikanske styrker holde et øye på «Bravo» under flukten.
Reddet av spesialstyrker
Tidligere i år sa USAs president Donald Trump at amerikanske styrker brukte 21 luftfartøyer i redningsaksjonen av piloten Alpha. Å hente ut «Bravo» krevde langt større ressurser.
Ifølge Trump deltok hele 155 i redningsaksjonen etter våpensystemoffiseren. For å få Bravo ut av Iran ble det fløyet inn spesialstyrker og helikoptre om bord i transportfly som landet i Iran.
De amerikanske styrkene klarte omsider å fly «Bravo» ut av fiendtlig territorium, men ikke uten kostnad.
Les også: Her har toget «krasjet» i 85 km/t
Under aksjonen satte to transportfly av typen C-130 Hercules seg fast. Disse ble sprengt av amerikanske styrker. Ifølge The Guardian ble flere amerikanske helikoptre ødelagt under aksjonen.
Et angrepsfly av typen A-10 Thunderbolt truffet av iransk ild. Piloten skjøt seg ut av flyet over vennlig territorium.
Etter mer enn to døgn på bakken var «Bravo» i sikkerhet. Øyeblikket da han ble funnet av amerikanske spesialstyrker, beskriver han som et av de beste i livet.
Ikke det eneste tapet
Bravos F-15E-fly er langt fra det eneste luftfartøyet USA har mistet i kamphandlingene mot Iran i år. Siden krigen startet 28. februar i år har USA mistet kampfly, tankfly, droner og helikoptre til ulykker og krigshandlinger.
Noen tap har vært av større betydning enn andre:
I løpet av de første dagene av krigen ble det klart at tre amerikanske kampfly av typen F-15E Strike Eagle hadde styrtet i Kuwait. Mannskapene hadde klart å skyte seg ut fra flyene før de styrtet i bakken. Det hele skjedde bare noen kilometer fra den amerikanske basen Ali Al Salem i Kuwait.
12. mars mistet seks amerikanske flysoldater livet da to amerikanske tankfly av typen KC-135 Stratotanker krasjet i luften over Irak. De seks som omkom – fire menn og to kvinner – var mellom 28 og 38 år og var alle om bord i samme fly.
27. mars angrep Iran militærbasen Prince Sultan Air Base, som ligger utenfor Saudi-Arabias hovedstad Riyadh, med droner og raketter. Bilder fra angrepet viser at et amerikansk overvåkingsfly E-3 Sentry ble påført kraftige skader i angrepet.
Samtidig har USA mistet flere titalls droner. Ifølge Breaking Defense har amerikanerne mistet minst 45 Reaper-droner siden USA og Israel gikk til angrep mot Iran gjennom operasjon «Epic Fury» i vinter.
Les også: Forsvaret og USA sendte Strikemaster til Jan Mayen