Nyheter

Brenna med Frp-stikk: – Prioriterer de med de største formuene

Arbeiderpartiet (Ap) havner 17 prosentpoeng bak Frp på ABC Nyheters nye partimåling. – Vår jobb fremover er å få frem hvilke konsekvenser Frp sin politikk vil ha for vanlige familier, sier Tonje Brenna.

Tonje Brenna omtaler partimålingen som for dårlig for Arbeiderpartiet.
Publisert Sist oppdatert

– Denne målingen er for dårlig. Arbeiderpartiet skal bli større enn dette. Vi har akkurat foreslått det største skattekuttet på 20 år til folk med vanlige inntekter, vi holder barnehageprisene rekordlave og viderefører Norgespris som gir folk stabile strømpriser, sier Ap-nestleder Tonje Brenna til ABC Nyheter.

Samtidig som Fremskrittspartiet (Frp) rager rekordhøyt med 37,6 prosent på målingen, må Arbeiderpartiet (Ap) ta til takke med 20,6 prosent.

– Frps svar er å fortsette å prioritere de med de største formuene, skape usikkerhet om rammevilkårene for næringslivet og privatisere alt som kan privatiseres. Vår jobb fremover er å få frem hvilke konsekvenser Frp sin politikk vil ha for vanlige familier, sier Brenna.

Overfor ABC Nyheter understreker Opinion-rådgiver Martin Stubban at nedgangen til Ap på ABC Nyheters måling ikke er statistisk signifikant, og derfor ikke kan knyttes direkte til forslaget til statsbudsjett tidligere i oktober.

– Men Ap går i hvert fall ikke opp. Det generelle inntrykket mitt er at budsjettet oppfattes som litt grått og kjedelig blant folk. Samtidig satte regjeringen et stort fokus på små skattelettelser som ble gjennomskuet og høstet en del kritikk.

Det er Opinion som har gjennomført målingen for ABC Nyheter.

Det var god stemning på bakrommet på Folkets Hus i Oslo da Arbeiderpartiet vant valget i fjor høst. Nå lander partiet på 20-tallet og må se Frp nå rekordhøye nivåer på målingene.

– Her fremstår velgerne ganske kritiske

Da Brenna, Støre og resten av Arbeiderpartiet vant stortingsvalget i september i fjor landet de på en oppslutning på 28 prosent – 4,3 prosentpoeng større enn Frp. 

Nå – et drøyt år senere – er situasjonen en annen.

– Det er som regel slik at partier i regjering opplever regjeringsslitasje og fallende oppslutning. Under valgkampen kan de fronte valgkampsakene sine og utfordre opposisjonspartiene i større grad. Men så kommer hverdagen med dyrtid og energikriser, sier Stubban.

Valgforsker Johannes Bergh ved Institutt ved samfunnsforskning viser til utfordringene ved å være alene i en mindretallsregjering.

– Ap sitter med regjeringsmakten og utsettes for kritikk fra både Frp og andre til enhver tid, selv partier som står dem nært. Ulempen med å være en mindretallsregjering bestående av ett parti er at man står alene i stormen og at alle er misfornøyd med det du gjør, sier Bergh.

– Styrken til Ap er utenrikspolitikk og sikkerhetspolitikk. Her høster partiet støtte fra flere velgere. Mye av det som handler om innenrikspolitikk og personlig økonomi fremstår velgerne ganske kritiske, sier Bergh fra Institutt for samfunnsforskning.

Johannes Bergh ved Institutt for samfunnsforskning (t.h) og Opinion-rådgiver Martin Stubban.

– Ingen tvil om at Ap fikk seg en knekk 

Stubban fra Opinion peker imidlertid ikke bare på regjeringsslitasje som årsak til Ap-nedgangen siden valget. Han tror flere husker den såkalte fergesaken fra i fjor.

Under valgkampen i fjor lovte Ap å videreføre gratis ferger, selv om regjeringen allerede før valget hadde bestemt seg for å foreslå å fjerne ordningen. Da dette ble kjent etter valget, fikk partiet kraftig kritikk for å ha villedet velgerne.

Les også: Klar beskjed til Norge: – Vi må ikke gå i fellen

Det hele endte med at regjeringen snudde og beholdt gratisfergene. Statsminister og Ap-leder Jonas Gahr Støre måtte beklage.

– Det er ingen tvil om at Ap fikk seg en knekk da. Det tror jeg huskes. Å bli tatt i løgn er selvfølgelig ikke noe folk reagerer positivt på, selv om du sitter i regjering eller ikke, sier Stubban.

Les også: Nekter å betale – nå blir det rettssak