KOMMENTAR

Er dette stortingsvalget tidenes mest spennende?

På én måte ikke. På fire måter kanskje likevel.

Høyre-leder Erna Solberg, Arbeiderpartiets sterke mann Jonas Gahr Støre og Fremskrittspartiets leder Sylvi Listhaug fotografert under Arendalsuka forrige uke.
Publisert

Det er en spennende valgkamp. Det ligger an til å bli et nervepirrende valg 8. september.

På den måten virker det rimelig nok med formuleringer som «en av de mest spennende valgkampene på flere tiår» eller et av «de mest spennende valgene i nyere tid».

Men lignende beskrivelser har blitt gitt ved tidligere valg også. Både foran  stortingsvalgene i 2021 og i 2017, for eksempel. 

Så er det mer i det denne gangen?

Både ja og nei.

Nei, fordi det ikke er unikt for et valg i Norge at det er åpent hvilken av blokkene som vil få regjeringsmakt. Det er ofte nær dødt løp, som i år.

Ja, av flere grunner.

For det første endret alt seg ganske plutselig tidlig i valgåret. Helt til slutten av januar lå alt an til at de borgerlige, med Erna Solberg bak roret, skulle surfe inn valgseieren og ta tilbake regjeringskontorene. Så grep statsminister Jonas Gahr Støre muligheten og fikk manøvrert Senterpartiet ut av regjering. Og nærmest i flukt med det, fikk han innsatt den politiske superhelten Jens Stoltenberg som finansminister.

For det andre blir sperregrensepartiene historisk viktige. Både Venstre og KrF på blå side og MDG på rød side kjemper mot fireprosentmålet. Går MDG over og KrF og Venstre under, blir det nærmest umulig å etablere en blå-blå-regjering. Likedan skal Ap, SV, Rødt og Sp gjøre det rimelig godt for å vinne valget med MDG under sperregrensen og Venstre og/eller KrF over. Rundt ti prosent av velgerne stemmer taktisk ved valg. I år kan den andelen bli større.

For det tredje er valget et skjebnevalg for Erna Solberg. Hun er ferdig som partileder om Høyre taper valget. Det virker ikke så prekært akkurat nå, men også Arbeiderparti-leder Jonas Gahr Støre vil slite med å holde seg i posisjon om han mister regjeringsmakten.

For det fjerde er det stor spenning knyttet til hvem som får statsministeren om det blir blå-blå seier og Høyre og Fremskrittspartiet skal regjere sammen. Sylvi Listhaug har nektet å lansere seg selv som statsministerkandidat, men samtidig sagt at det er naturlig at det største regjeringspartiet også får statsministeren. Men vil hun egentlig være det?

Det er enormt mye på spill og uhyre tette kamper dette valget.

Så de som refererer til stortingvalget 2025 som ekstra spennende, har mye mer rett enn de tar feil.

Stemmer er ABC Nyheters debattseksjon. Dette er meningsytringer, og innholdet står for skribentens regning. Ønsker du å bidra? Send kronikk eller debattinnlegg til stemmer@abcnyheter.no.