Nyheter
Varsler «super-El Niño»: Kan utløse global værkrise
Et sjeldent værfenomen kan snart forsterke klimakrisen. Prognoser peker mot et værfenomen som kan skape en ny bølge ekstremvær.
En uvanlig kraftig El Niño kan være i ferd med å bygge seg opp i Stillehavet. Hvis prognosene slår til, kan konsekvensene bli dramatiske: mer ekstrem varme, verre tørke, kraftigere regn og nye naturkatastrofer på en klode som allerede er rekordvarm.
Ifølge metereologene i danske TV 2 Vejret peker prognoser fra det europeiske værvarselsenteret ECMWF mot 75 prosent sannsynlighet for en såkalt super-El Niño.
Noen prognoser beskriver den til og med som mulig blant de kraftigste som er registrert.
Det betyr at oppvarmingen i havet kan bli svært stor. Når temperaturavviket overstiger 2 grader over normalen, omtales det ofte som en «super-El Niño» — noe som bare har skjedd noen få ganger siden 1950.
Les også: Ruster seg for flere og større skogbranner
Kan løfte temperaturen til nye ytterpunkter
Det mest alvorlige er hva fenomenet kan gjøre med den globale temperaturen. TV 2 Vejret peker på at en ny super-El Niño kan sende den globale oppvarmingen enda høyere, og at temperaturen i enkelte måneder kan nærme seg 2,0 grader over førindustrielt nivå.
Det vil i så fall være et voldsomt signal om hvor presset klimasystemet nå er.
Den forrige kraftige El Niño i 2023–2024 bidro til at 2023 ble det varmeste året som noen gang er målt, og at verden i 2024 for første gang lå over 1,5 grader varmere enn førindustrielt nivå gjennom et helt kalenderår.
Tørke, flom og naturbranner
Forrige sterke El Niño bidro til tørke, hetebølger og naturbranner flere steder i verden.
Samtidig gjør varmere luft at atmosfæren kan holde på mer fuktighet, noe som igjen kan gi kraftigere regn, våtere stormer og større fare for oversvømmelser. Andre områder kan rammes av langvarig tørke.
I danskenes egen analyse advares det direkte om at verden kan stå foran «store katastrofer» i kjølvannet av denne El Niñoen, med ekstreme tørkeperioder og nedbørsmengder «som vi ikke har sett før».
Les også: Dette er den egentlige klimaverstingen
Ikke verst i Norden – men alvorlig globalt
Danske TV 2 understreker at El Niño først og fremst påvirker tropene og områdene rundt Stillehavet, mens været her i større grad styres av jetstrømmen og forholdene i Nord-Atlanteren.
Men at effekten kan være svakere lokalt, gjør ikke situasjonen mindre alvorlig globalt.
Også den amerikanske klimamyndigheten CPC peker i sin siste oppdatering på at El Niño trolig vil etablere seg i løpet av sommeren, etter at varmere vannmasser er drevet østover i Stillehavet.
Varsellampene blinker dermed allerede. Spørsmålet er ikke bare om El Niño kommer – men hvor hardt den kan ramme.
Les også: Fortsatt krise i Karibia fire måneder etter orkanen