Verden

Raymond Johansen: Hele bosetterbevegelsen må sanksjoneres og straffes

Norsk Folkehjelp mener nye EU-tiltak mot voldelige bosettere ikke går langt nok, og ber Norge presse på for bredere internasjonale sanksjoner.

Raymond Johansen taler fra en rød LO Oslo-talerstol under 1. mai-markering på Youngstorget.
Bosetterne er spydspissen i Israels landran, sier Raymond Johansen, generalsekretær i Norsk Folkehjelp.
Publisert Sist oppdatert
SE SISTE NYHETSVIDEO

Norsk Folkehjelp krever at hele den israelske bosetterbevegelsen sanksjoneres internasjonalt, ikke bare enkeltpersoner og organisasjoner.

Kravet kommer etter at EUs utenriksministre er blitt enige om nye sanksjoner mot voldelige israelske bosettere. Ifølge Norsk Folkehjelp vil Norge følge opp tiltakene.

– Bosetterne er spydspissen i Israels landran. De bruker vold for å drive palestinere bort fra jorda si, med støtte og væpnet beskyttelse fra israelske myndigheter, sier Raymond Johansen, generalsekretær i Norsk Folkehjelp.

Organisasjonen mener sanksjoner mot enkeltpersoner ikke er nok, og ber Norge arbeide for tiltak som rammer hele infrastrukturen rundt bosettingene. Over 12.000 personer har ifølge Norsk Folkehjelp skrevet under på organisasjonens krav om terrorlisting av voldelige bosetterorganisasjoner, sanksjoner mot hele bosetterbevegelsen og ansvarliggjøring av Israel.

Les også: – Dette er en global systemsvikt

Viser til folkeretten

Fagforbundet støtter kravet. Leder Helene Harsvik Skeibrok sier bosettervolden ikke kan behandles som enkelthendelser, men som systematisk og organisert.

Den internasjonale domstolen i Haag slo i en rådgivende uttalelse i 2024 fast at Israels fortsatte tilstedeværelse i de okkuperte palestinske områdene er ulovlig, og at Israel må stanse bosettingsaktiviteten. 

Regjeringen har også tidligere frarådet norske selskaper handel og næringssamarbeid som bidrar til å opprettholde de ulovlige bosettingene.

FN: Flere fordrives

FN-organet OCHA har dokumentert en kraftig økning i bosetterangrep. I mars oppga OCHA at mer enn 5.500 palestinere er fordrevet fra 107 lokalsamfunn siden januar 2023 som følge av bosettervold og adgangsrestriksjoner.

En fersk FN-rapport viser også til at Israels bosettingsutvidelser og annekteringstiltak har bidratt til at over 36.000 palestinere er fordrevet på Vestbredden.

Les også:  – En våpenhvile må bety mer enn bare nedtrapping av vold