Norske bilister har talt: Særlig én ting får blodet til å koke i trafikken
Du har garantert møtt dem på veien – kanskje er du en av dem selv. En fersk undersøkelse avslører hvem som provoserer oss mest i trafikken.
Blinklys som aldri brukes, biler som henger tett i speilet ditt og forbikjøringer som får det til å knyte seg i magen. Det er dette som virkelig får pulsen opp hos norske bilister, viser en ny undersøkelse Norstat har gjort for NAF.
På toppen av irritasjonslista troner en gjenganger: folk som ikke bruker blinklys. Over halvparten av de spurte svarer at det er dette som irriterer dem mest i trafikken.
Ødelegger både flyt og forutsigbarhet
Blinklyset er «det viktigste verktøyet for å vise andre hvor du har tenkt å kjøre», minner NAFs senior kommunikasjonsrådgiver Nils Sødal om i pressemeldingen. Når folk lar være å blinke i rundkjøringer, ved feltskifte eller avkjøringer, ødelegger det både flyten og forutsigbarheten på veien.
På andreplass kommer farlige forbikjøringer. Fire av ti svarer at de irriterer seg mest over nettopp dette. Her er det et tydelig kjønnsskille: Rundt halvparten av kvinnene i undersøkelsen oppgir farlige forbikjøringer som sitt viktigste irritasjonsmoment, nesten like mange som dem som irriterer seg mest over dårlig blinklysbruk.
Menn havner lavere – noe Sødal tror kan henge sammen med at det ofte er menn som står bak de mest risikable forbikjøringene.
Ny rapport: Derfor er unge menn involvert i nesten alle dødsulykker
Mobilbruk irriterer
Også mobilbruk bak rattet ligger høyt på lista. Rundt en tredel av de spurte plasserer dette på topp.
Gjennom bilvinduene ser vi stadig flere som scroller, svarer på meldinger eller fikler med telefonen mens bilen ruller. For dem som sitter i bilen bak, eller møter bilen i motgående felt, oppleves det både uforsvarlig og provoserende.
Bak disse tre topp-plasseringene følger en rekke trafikk-synder mange vil kjenne igjen: å ligge for tett på bilen foran, råkjøring, det å kjøre i sneglefart og irritasjon over syklister i veibanen. Rundt to av ti irriterer seg mest over biler som henger tett i støtfangeren, og omtrent like mange peker på høy fart som sitt hovedproblem. Omtrent én av fem synes sinker i trafikken er mest plagsomt – særlig menn.
NAF peker på at det er en sammenheng mellom flere av irritasjonsmomentene. Bilister som er ekstra irriterte på «sinker» har en tendens til å ta større sjanser for å komme seg forbi, og nettopp slike forbikjøringer kan ende både farlig og konfliktskapende. Kvinner irriterer seg på sin side mer enn menn både over farlige forbikjøringer og råkjøring, ifølge undersøkelsen.
Les også: 870.000 biler utgjør en fare på veiene etter dekkskift
Skaper utrygghet
Tallene er hentet fra en landsrepresentativ spørreundersøkelse der 1000 personer ble intervjuet i oktober i år. Spørsmålet var enkelt: «Hva irriterer deg mest i trafikken?»
Svarene viser at det ikke nødvendigvis lange køer og andre store hendelser i trafikkbildet som får bilistene til å koke, men heller de små, dagligdagse situasjonene – der noen velger å ta seg til rette, dropper å kommunisere med blinklys eller lar seg friste av det som skulle skje på mobilen.
Det vi irriterer oss mest over, er ofte det som faktisk skaper utrygghet i trafikken. Når så mange reagerer på manglende blinklys, farlige forbikjøringer og mobilbruk, er det fordi de situasjonene oppleves som potensielt farlige – ikke bare irriterende.
Og når irritasjonen først er der, er det lett at flere lar seg rive med og svarer med egen dårlig oppførsel bak rattet.
Så husk: senk skuldrene, bruk blinklys tidlig og tydelig, hold avstand og legg bort mobilen.