Politikk
John Christian Elden deler bilde med Sindre Finnes
– Tid for refleksjoner og ivaretakelse, skriver advokaten.
Torsdag har advokat John Christian Elden publisert et bilde med Erna Solbergs ektemann, Sindre Finnes, på Facebook. Finnes sin PR-rådgiver Geir Håkonsund er også med på bildet.
– Ut på en spasertur og klarne tankene er ofte et godt råd alene! Tid for refleksjoner og ivaretakelse. God kveld, skriver Elden.
Finnes’ advokat Thomas Skjelbred jobber ved Elden Advokatfirma. Elden bekreftet tirsdag til VG at han har bistått Finnes med den mye omtalte aksjeskandalen.
1,8 millioner
Saken sprakk sist fredag da Erna Solberg holdt en pressekonferanse. Da ble det klart at Finnes har drevet omfattende aksjekjøp mens hun var statsminister fra 2013 til 2021. Solberg har vedgått at det har gjort henne inhabil i flere saker.
Hun har tidligere anslått at ektemannen har tjent 1,8 millioner på kjøp og salg av aksjer mens hun var statsminister. De to har felles økonomi. Det vil si at Solberg har hatt oversikt over utviklingen i ektemannens formue gjennom sin skattemelding.
Hele torsdagen satt Solberg i intervjuer med ulike medier på Høyres hus. Hun varslet ikke sin avgang som partiets leder eller at hun gir opp planen om å stille som statsministerkandidat i 2025, men sier det er opp til partiet å avgjøre om det har tillit til henne.
– Vanskelig å holde skjult
Erna Solberg sa hun og ektemannen Sindre Finnes har brukt noen dager sammen for å finne fotfeste.
– Så vil tiden vise om vi klarer å bygge opp et samliv framover, sa Solberg til NRK.
Videre sa hun at det har vært en vanskelig tid både for henne og ektemannen.
– Han har båret på noe som har vært vanskelig å holde skjult.