Iran-krigen legger press på forholdet mellom USA og Kina
– Jeg tror det er uaktuelt for Kina, sier FHS-professor til ABC Nyheter.
SE SISTE NYHETSVIDEO
Krigen i Iran har raskt blitt mer enn en ny konflikt i Midtøsten. Den legger også nytt press på forholdet mellom USA og Kina, samtidig som et planlagt møte mellom Donald Trump og Xi Jinping nå ser ut til å bli utsatt.
– Vi snakker med Kina. Jeg skulle gjerne reist, men på grunn av krigen vil jeg være her. Derfor har vi bedt om å utsette det med rundt en måned. Jeg ser fram til å være sammen med dem. Vi har et veldig godt forhold. Men vi har en krig på gang, sa Trump mandag, ifølge The Guardian.
Selv om Trump malte et rosenrødt bilde av forholdet mellom stormaktene, kom uttalelsen etter at han først koblet møtet til et krav om at Kina bidrar med krigsskip i Persiabukta, skriver New York Times (NYT).
Det er et krav Beijing har møtt kjølig. Kinesiske myndigheter har nøyd seg med å be partene stanse de militære operasjonene, mens reaksjonene i kinesiske medier har vært langt skarpere.
Global Times, en regimevennlig kinesisk tabloid, stilte raskt spørsmål ved om Trump egentlig ba Kina om å ta ansvar, eller om han forsøkte å få Beijing til å dele risikoen i en krig USA selv har satt i gang.
Øystein Tunsjø, professor ved Institutt for forsvarsstudier, mener selve grunnpremisset gjør det lite realistisk at Kina skal stille opp militært for USA.
– Jeg tror det er uaktuelt for Kina å støtte USA i en krig Trump-administrasjonen har startet, sier Tunsjø til ABC Nyheter.
Kinesiske eksperter peker på at Kina ikke har noe å vinne på å sende egne fartøy inn i en operasjon som i praksis vil kunne trekke landet inn på USAs side mot Iran.
– Det vil se ut som Kina følger Trumps ordre, sier Claus Soong, ved den tyske tenketanken Mercator Institute for China Studies.
Samtidig er ikke dette en konflikt Kina kan trekke på skuldrene av. Landet er tungt eksponert mot utviklingen i Hormuzstredet. Om lag 40 prosent av kinesisk oljeimport går gjennom farvannet, og shippingdata tyder på at få kinesiske skip nå tar sjansen på reisen. Minst ni kinesiske lasteskip skal tirsdag ha befunnet seg fast i Gulfen, ifølge NYT.
Det er med andre ord ikke slik at Kina står uberørt på sidelinjen. Iran har riktignok sagt at skip med olje til Kina fortsatt får passere, men uro i stredet rammer likevel kinesiske interesser direkte. Beijing må derfor balansere to hensyn samtidig: å unngå å bli dratt inn i en amerikanskledet militæroperasjon, og å få handelsruta åpnet igjen så fort som mulig.
Les også: Stengte farvann har sendt sjokkbølger
På spørsmålet om Kina faktisk kan bruke forholdet til Iran til å presse fram en åpning av stredet, er Tunsjø avmålt.
– Det er ikke så enkelt når det foregår en krig, sier han.
Kina har hatt interesse av et toppmøte som kunne lette presset mot en tregere økonomi og kanskje gi bevegelse i striden om toll, teknologi og Taiwan. Dersom møtet blir skjøvet på, blir flere av de viktigste konfliktlinjene mellom stormaktene hengende enda lenger i lufta, skriver NYT.
Tunsjø tror likevel ikke et utsatt eller avlyst møte i seg selv vil snu forholdet mellom landene på hodet.
– Ikke så mye. Men dette skaper enda mer utfordringer i det bilaterale forholdet, sier han til ABC Nyheter.
Konflikten kan dessuten ramme begge, mener professoren.
– Begge taper på konflikten. Kina taper økonomisk, men det gjør også USA. Trolig taper USA relativt mer enn Kina hvis vi legger til at USA bruker militære ressurser, blir bundet opp igjen i Midtøsten og fortsetter å støte allierte fra seg.