Disse togstrekningene blir stengt i 2026

Vy har allerede begynt å planlegge buss for tog neste år.

I både påske- og sommerferien må reisende belage seg på buss for tog.
Publisert

Flere sentrale togstrekninger på Østlandet blir stengt i perioder i 2026, når BaneNor gjennomfører store vedlikeholdsarbeider.

I både påske- og sommerferien må reisende belage seg på buss for tog – og det kan komme flere planlagte avvik utover året. Det viser oversikter Vy nå har publisert. 

–  Vi gjør så mye vedlikehold som mulig når det ikke går tog, men for eksempel i Oslotunnelen har vi et vindu på bare 70 minutter hver natt. Derfor trenger vi periodene med buss for tog for å kunne jobbe sikkert og effektivt, ikke minst med store jobber som fornyelse av spor og av anleggene for kjørestrømmen. Disse tidsrommene utnyttes maksimalt, med døgnkontinuerlig aktivitet, kommenterer senior kommunikasjonsrådgiver Olav Nordli i BaneNor overfor ABC Nyheter.

Påsken: Buss for tog på flere linjer

I påsken 2026 skal Bane NOR jobbe på flere strekninger. Vy varsler buss for tog på følgende linjer:

  • Brakerøya–Stokke/Mjøndalen: Stengt fra 28. mars til 5. april 2026.

  • Oslo S–Lillestrøm (Gardermobanen): Stengt fra 28. mars til 5. april 2026.

  • Ski–Rakkestad: Stengt fra 30. mars til 5. april 2026.

  • Hønefoss–Geilo: Stengt fra 2. april til 5. april 2026.

  • Lillestrøm–Kongsvinger: Stengt fra 3. april til 6. april 2026.

Vy understreker at dette er planlagt arbeid for påsken 2026, og at Bane NORs endelige plan ikke er klar ennå – det kan derfor komme endringer. 

I tillegg til buss for tog opplyser Vy at togene kjører påskeruter, med noe færre avganger både i påskeuken og på de røde dagene. Detaljerte rutetider skal legges inn i reisesøket i Vy-appen og på vy.no nærmere påsken. 

– I senere år har en betydelig økning i antall tog ført til økt slitasje på anleggene, og det vært for lite midler til nødvendig vedlikehold og fornyelse. Nå har bevilgningene økt, og vi intensiverer arbeidet med å styrke infrastrukturen til beste for punktlighet, sikkerhet og komfort, utdyper Olav Nordli.

Les også: Derfor ser punktligheten bedre ut enn hva du opplever

Sommeren: Langvarige stengninger

Også sommeren 2026 planlegger Bane NOR omfattende arbeider. På Østlandet blir det buss for tog på en rekke strekninger i perioden fra 20. juni til og med 16. august 2026, ifølge Vy.

Vy lister opp følgende strekninger som berørt av sommerarbeid:

  • Drammen–Skien: Stengt 4. juli til 20. juli 2026.

  • Oslo S–Lillestrøm (Gardermobanen): Stengt 27. juni til 9. august 2026.

  • Oslo S–Ski (Østfoldbanen): Stengt 4. juli til 2. august 2026.

  • Ski–Rakkestad: Stengt 27. juni til 2. august 2026.

  • Lillestrøm–Eidsvoll (via Hovedbanen): Stengt 31. juli til 9. august 2026.

  • Sørumsand–Kongsvinger: Stengt 10. august til 16. august 2026.

  • Strømmen–Lillestrøm: Stengt 14. august til 16. august 2026.

Vy skriver også at togtilbudet får egne sommerruter fra 29. juni til 9. august 2026, i tillegg til de stengte strekningene. Også her kan det bli endringer.

Ikke krav på prisavslag

– I hvor mange år vil det være nødvendig med lange perioder med stengning?

– Behovet for tiltak er stort, ikke minst i Oslo-området. Derfor er ikke dette en kvikk-fiks, men et langsiktig arbeid som gradvis vil gi oss flere tog i rute. Det vil alltid være nødvendig med vedlikehold og fornyelse, men omfang og varighet av arbeidsperiodene, samt hvilke strekninger som blir mest berørt, vil variere over tid, kommenterer Nordli.

For både påske- og sommerperioden ber Vy passasjerene beregne ekstra tid til reisen. Buss for tog bruker ofte lenger tid enn togene, og det kan ta tid å bytte mellom tog og buss på stasjonene. Vy anbefaler å legge inn 30–60 minutter ekstra.

Vy minner også om at planlagte endringer og varslede avvik ikke gir rett til prisavslag etter reisevilkårene.

Ny gigant-bro: Skal bidra til at Tyskland-reisen går kjappere