Nasjonal sikkerhet
Det norske selskapet utvikler ubemannede kjemper for krig
Ubemannede bakkekjøretøy har fått en stadig viktigere rolle på slagmarken i Ukraina. Nå utvikler et norsk selskap en langt større variant som skal kunne frakte tung last, operere uten GPS og kunne utstyres med kraftigere våpensystemer.
I slutten av august varslet det ukrainske forsvarsdepartementet at bakkebaserte droner – unmanned ground vehicle (UGV) – har gjennomført over 100.000 evakuerings- og logistikkoppdrag nær fronten i 2026.
I likhet med de ubemannede fartøyene i lufta har de ubemannede bakkesystemene for alvor blitt en del av moderne krigføring. I Moelv i Ringsaker jobber det norske selskapet UGV Defence med å utvikle bakkedroner som er langt større enn det som er vanlig i Ukraina.
Gjennom partnerskap med en rekke andre selskaper vil UGV Defence kunne utstyre de ubemannede kjøretøyene med alt fra teknologi knyttet til kommando og kontroll til luftvern og artilleri, i tillegg til den logistiske kjernevnen.
Les også: Tyskland tar dronegrep
– Vi utvikler én fleksibel, autonom militær plattform som kan konfigureres for ulike oppdrag. Gjennom en åpen plattformarkitektur og samarbeid med industrielle partnere kan vi integrere ulike kapasiteter på samme kjøretøyfamilie, sier administrerende direktør Carl Ivarsson i UGV Defence til ABC Nyheter.
– Målet er å gi forsvarerne større operativ effekt, økt kapasitet og redusert risiko for personellet.
Selskapet skal demonstrere en ubemannet kjøretøyplattform for nordiske forsvar i løpet av høsten. Demonstrasjonen inngår i arbeidet med å gjøre FLEX-familien klar for markedet.
Fra sivil til militær nytte: Bygger på eksisterende industrikapasitet
Utviklingen av de militære ubemannede kjøretøyene skjer i samarbeid med industrielle partnere og er basert på sivil kjøretøyteknologi som har vært i bruk i flere år. Hybrid drivlinje og autonome funksjoner er blant teknologiene UGV Defence integrerer.
Ivarsson mener den eksisterende industrikapasitet og utprøvd kjøretøyteknologi gir selskapet en klar fordel i møte med et stadig større forsvarsmarked, selv om selskapet er ungt.
– Vi bygger på utprøvd beltegående kjøretøyteknologi som allerede brukes i krevende terreng, blant annet innen skogbruk, anlegg og andre spesialiserte bruksområder. Vi videreutvikler den teknologiske basen til en ubemannet militær plattform slik at plattformen kan brukes i krevende militære oppdrag.
Han påpeker at ved å bygge på en etablert kjøretøyplattform redusere behovet for å utvikle og industrialisere alt fra grunnen av.
– Det gir oss et godt utgangspunkt for kostnadseffektiv utvikling og produksjon, samtidig som vi kan konsentrere innsatsen om autonomi, militær integrasjon og oppdragskapasiteter.
Skal kunne utstyres med våpen
De ubemannede kjøretøyene fra selskapet skal ifølge planen komme i flere utgaver i ulike vektklasser. Første kjøretøy ut i FLEX-familien skal kunne bære tolv tonn last på et drøyt tre meter langt lasteplan.
Dette er mer enn det som er normalt på slagmarken i Ukraina. De fleste bakkedroner i Ukraina brukes til mindre logistikkoppdrag ved fronten og evakuering av en eller noen få skadde soldater om gangen.
Den første UGV-plattformen fra UGV Defence skal være klar tidlig i 2027. Samtidig er selskapet i prat med flere andre aktører i forsvarsindustrien for å kunne tilby en fleksibel og allsidig ubemannet plattform.
Les også: Slik kan Ukriana-krigen prege Russland i flere tiår
– Vi har flere samarbeidspartnere som utvikler teknologi vi ønsker å bruke i de ubemannede plattformene. Dette er for eksempel kanontårn, maskingevær og luftvern, men også moduler i form av containere som inneholder utstyr for å drive kommando og kontroll, sier Ivarsson.
Rapporter fra Ukraina tilsier at bakkedroner har vært utstyrt med våpen som maskingevær og flammekastere.
Redusert risiko og økt kapasitet
Den åpenbare fordelen med ubemannet teknologi er at man ikke behøver å ha mennesker fysisk til stede i kjøretøyet.
I august forklarte en sentral norsk forsvarsekspert hvordan UGV-bruk i Ukraina reduserer risikoen for at soldater blir drept, skadet eller tatt til fange.
– Med ubemannet teknologi utsetter man færre mennesker for risikofylte situasjoner. En annen fordel er at man øker kapasiteten. Nå må man ha en til to soldater oppsatt på hver og en lastebil. Med bakkedroner kan flere kjøretøy i en kolonne styres av én person eller operere autonomt, sier Ivarsson fra UGV Defence.
Autonomi – deriblant SLAM-navigasjon – er en sentral del av plattformen.
– Vi arbeider med å integrere navigasjonsløsninger som gjør kjøretøyene i stand til å operere i krevende miljøer, også der GPS-signaler er forstyrret eller utilgjengelige. Dette omfatter blant annet teknologier som SLAM, i kombinasjon med andre navigasjons- og posisjoneringsmetoder. Målet er robust navigasjon under varierende operative forhold.
Les også: Donald Trump fikk Tyskland til å frykte det verste