Rundt 8000 naturskader etter «Amy»:

Lite kjent ordning tar regningen for mange

Etter uværet «Amy» står mange igjen med skader – og ett system i bakgrunnen avgjør hvordan regningen fordeles.

Skadene fra uværet Amy er mange.
Publisert Sist oppdatert

Ekstremværet «Amy» har så langt ført til rundt 8000 registrerte naturskader i Norge. Vestland, Trøndelag og deler av Vestfold peker seg ut, med Bergen, Oppdal og Larvik blant stedene som er hardest rammet. 

Tallene kommer fra Norsk Naturskadepool, som samtidig opplyser at skademeldinger fortsatt strømmer inn, og at selskapene har bemannet opp for å håndtere pågangen.

Les også: Økning i forsikringsskader som følge av ekstremvær: Disse landsdelene er mest utsatt

Hva er Norsk Naturskadepool?

Norsk Naturskadepool er en lovregulert fellesordning der alle forsikringsselskaper som tilbyr brannforsikring i Norge er medlemmer. Når du har hus- eller innboforsikring med brann, følger det automatisk med dekning for naturskade. 

Ved skade kontakter du ditt eget selskap. Poolen trer først inn i bakgrunnen for å utligne kostnadene mellom selskapene etter markedsandel. 

Naturskadebegrepet omfatter skader som direkte skyldes naturulykke – blant annet skred, storm, flom, stormflo, jordskjelv, vulkanutbrudd, flodbølge og meteorittnedslag.

Det gikk hardt for seg mange steder i landet. Her har et tre veltet på Nesodden.

– Kundene forholder seg til forsikringsselskapet sitt

Kommunikasjonssjef i Norsk Naturskadepool, Stine Neverdal, understreker ovenfor ABC Nyheter at naturskadeforsikringen er en ordning i bakgrunnen:

– Kundene forholder seg til forsikringsselskapet sitt på vanlig måte ved en naturskade.

Kommunikasjonsansvarlig i Norsk Naturskadepool, Stine Neverdal

Hun presiserer at selve ordningen ikke er noe privatpersoner behøver å navigere i:

– Naturskadeforsikringsordningen er en «bakenforliggende» ordning. Kundene forholder seg ikke til dette. Det er det forsikringsselskapene som gjør.

I praksis betyr det at skaden behandles av ditt selskap, før kostnadene fordeles mellom alle selskapene gjennom poolen:

– Når en kunde får en naturskade – som for eksempel flom, storm eller skred – er det det enkelte forsikringsselskap som håndterer skaden og utbetaler erstatning til kunden. Etterpå fordeles (utlignes) kostnadene mellom alle selskapene i poolen, i henhold til deres markedsandel.

Denne mekanismen skal både sikre bred dekning og robuste selskaper ved store hendelser:

– Ordningen sikrer dermed at alle som har brannforsikring også automatisk har dekning for naturskade, og at ingen enkelt selskap blir urimelig hardt rammet av store naturhendelser som uværet Amy.

Det falt mye nedbør under stormen «Amy»

Hva skjedde under «Amy» – og hva kunne vært gjort?

Neverdal beskriver at varselet ga mange anledning til å forberede seg:

– Ekstremværet var godt meldt og mange hadde gjort gode forberedelser som å sikre løse eiendeler som kan bli tatt av vinden. Det er ikke mulig å gardere seg mot alt. Slike ekstremvær fører alltid til en rekke skader, men i Norge har vi en svært god naturskadeforsikringsdekning. En liten del av den vanlige forsikringsinnbetalingen på bygning og innbo er øremerket erstatning etter naturskader.

For huseiere som vil redusere risikoen ved neste uvær, er det enkle tiltak som ofte virker best:

– Generelt et det viktig å sikre løse eiendeler slik at ikke trampoliner, hagemøbler og lignende fyker rundt og blir tatt av vinden. Her har mange vært flinke. Dessuten bør man alltid ta noen jevnlige sjekk av taknedløp og sluk for å sikre at vannet ledes vekk.

Les også: Derfor hamstrer vi i små og store kriser

Hvem bestemmer hva?

Forsikringsselskapene behandler enkeltsakene – poolen fordeler kostnader i etterkant:

– Det er forsikringsselskapene som behandler enkeltskadene og har sine vilkår.

Hun minner også om at naturskadedekningen fremgår av regningen:

– På innbo og husforsikringen er det satt av noen hundrelapper som går til å dekke naturskader. Hvor stort dette beløpet er står omtalt over, og det er spesifisert på regningen til forsikringsselskapet.

Oslo var ikke blant stedene som ble rammet hardest, men også på St.Hanshaugen blåste det godt.

Slik prises naturskadedekningen

Fra 1. januar 2025 er premieraten for naturskadeforsikring satt til 0,08 promille av brannforsikringssummen – for en vanlig bolig tilsvarer det noen hundrelapper i året, ifølge Neverdal:

– Premieraten for naturskadeforsikring er satt til 0,08 promille av brannforsikringssummen (endret fra 1. januar 2025), noe som for en vanlig bolig utgjør noen hundrelapper i året.

Les også: Rapport: Ekstremvær koster Europa milliarder i skader hvert år

Status etter «Amy»

Ifølge poolens oppdateringer er det flest stormskader, men også en del flomskader. Skadetallet er foreløpig og ventes å stige ettersom flere melder inn skader. 

Samtidig meldes det om god kapasitet hos både selskaper og leverandører, som har bemannet opp for å håndtere hendelsen. 

Vestland, Trøndelag og deler av Vestfold utmerker seg, og poolen peker særlig på Bergen, Oppdal og Larvik i de tidlige tallene. Rådet er uansett det samme: Ta raskt kontakt med ditt eget selskap for veiledning, skadebegrensning og videre oppfølging.

Les også: Rapport: Ekstremvær koster Europa milliarder i skader hvert år