Motor

Første i Norge: Denne skiller seg ut

På ett område er den i særklasse.

Publisert

Denne artikkelen ble først publisert av Broom.no.

Saken oppsummert

  • Cadillac Lyriq er nå tilgjengelig i Norge.
  • Bilen har 500 hestekrefter, firehjulsdrift, og annonseres med en rekkevidde på 600 kilometer.
  • Den er kjent for sitt komfortable interiør og luksuriøse design, med en stor buet skjerm i dashbordet.
  • Bilsenteret Stryn tester nå interessen for denne modellen, med håp om å importere flere hvis etterspørselen er høy.

Oppsummeringen er laget med kunstig intelligens (KI) fra OpenAI. Innholdet er kvalitetssikret av TV 2s journalister.

Les om hvordan vi jobber med KI

Norske bilkjøpere går stort sett i flokk. En periode skulle «alle» ha VW Golf – så ble det Nissan Leaf, Audi e-tron – og de siste årene er det Tesla Model 3 og så Model Y.

Det er få som våger å skille seg veldig ut. 

Men nå er det en mulighet til å gjøre noe med akkurat det. Bilen du ser bilder av her er nemlig såvidt vi vet én av én i Norge.

Egentlig litt rart. For denne oppskriften burde jo treffe mange: Elektrisk SUV, mulighet for hengerfeste, stort bagasjerom, romslig baksete, firehjulsdrift, 500 hestekrefter og god rekkevidde. 

Den har også et helt spesielt og tradisjonsrikt emblem, som lyser opp i grillen når du låser opp bilen ...

Les også: Advarer mot feil: – Etasjen kan rase ned

Gjør som Elvis

Hva tenker du på, hvis jeg sier Cadillac? Jeg tipper mange får assosiasjoner til luksusflakene på 60- og 70-tallet, filmer, amerikansk kultur og kanskje Elvis? The King of Rock kjøpte jo blant annet en rosa Cadillac Fleetwood Series 60 til sin mor.

I Norge har det vært mye fram og tilbake rundt en offisiell importør av Cadillac, etter at de begynte med elbiler. Men så langt har det ikke skjedd så mye.

Men Bilsenteret Stryn, med avdelinger på Rud og i Stryn, har nå bestemt seg for å sjekke interessen for Cadillacs elektriske SUV – Lyriq.

– Vi er spent på responsen. Så langt er det mange som er nysgjerrige. Og hvis interessen er der, så henter vi flere, sier daglig leder i Bilsenteret Stryn, Ola Flo. 

Det med nysgjerrighet kan vi skrive under på. Mer om det siden.

Ola Flo er glad i amerikanske biler. Aller helst med bensinmotor – som i Dodge Challenger. Men nå har han hentet inn en elektrisk Cadillac.
Ola Flo er glad i amerikanske biler. Aller helst med bensinmotor – som i Dodge Challenger. Men nå har han hentet inn en elektrisk Cadillac.

Skiller seg ut

Lyriq har faktisk vært på markedet i USA siden 2022. Noen eksemplarer har også funnet veien til Sverige. Men i Norge har den så langt glimret med sitt fravær. Til nå.

På Bærum står nemlig den første. Sort lakk, som nok er det de fleste forbinder med Cadillac, og sort skinninteriør.

I utstillingslokalet skiller den seg ut fra de andre bilene. Fronten domineres av en opplyst grill – mens hekken er coupe-aktig, med en lang lysstripe som gir bilen en tydelig identitet. 

Innvendig er det mer A4. En stor og elegant 33 tommers, buet skjerm på toppen av dashbordet, som inneholder både infotainment og digitale instrumenter.

Her får du også trådløs AppleCarPlay. Bra er det, for den originale navigasjonen fungerer ikke i Norge. 

DAB-radio har den heller ikke, men det skal ordnes før salg, får vi beskjed om.

Les også: Fake news skaper enorm etterspørsel

Cadillac Lyriq er på mange måter akkurat slik du forventer at en amerikansk bil skal være.
Cadillac Lyriq er på mange måter akkurat slik du forventer at en amerikansk bil skal være.

Luksus med brodd

Lyriq med firehjulsdrift har to motorer og 500 hestekrefter. Så du har ytelsene til en sportsbil. 0-100 km/t er oppgitt til 4,6 sekunder.

En kraftig batteripakke på 2,7 tonn gir en beregnet rekkevidde på 600 kilometer, basert på EPA-rekkevidden. Sistnevnte er målemetoden i USA – og den er strengere enn i Norge.

Den har også mulighet for hengerfeste – og kan trekke 1,5 tonn. Her må den se seg slått av flere av de tyske konkurrentene.

Hurtiglading er ikke spesielt bra. 200 kW er ikke på høyde med de beste, lenger. 

Hjemmelader har kapasitet på opptil 11 kW.

Interiøret er oversiktlig og byr på god opplevd kvalitet. Skjermen på dashbordet er 33 tommer - og inkluderer trådløs AppleCarPlay.
Interiøret er oversiktlig og byr på god opplevd kvalitet. Skjermen på dashbordet er 33 tommer - og inkluderer trådløs AppleCarPlay.

Forandrer seg aldri

Setene er svært myke og komfortable. En godstol, rett og slett. All verdens sidestøtte er det ikke, men det trenger ikke. Denne bilen er uansett ikke laget for å herje rundt i hårnålsvingene.

Ellers er førerplassen en god plass å være. Man får den rette storbilfølelsen – med høy og bred midtkonsoll og et passe ruvende panser. 

Girspaken foran rattet er klassisk amerikansk. Den må første trekkes mot rattet, og så ned. Enkelte ting forandrer seg aldri – selv når bilen er elektrisk. 

Men la oss endelig få prøve Lyriq på veien. Et trykk på startknappen – så er vi klare!

Komfort-konge

Det merkes med én gang at dette er en amerikansk bil. Her er understell og fjæring akkurat så mykt og komfortabelt som man forventer. Dårlig underlag er ikke noe problem, ujevnhetene absorberes elegant. 

Selv med digre 22-tommers felger, går dette veldig fint.

Det er også bra støydemping – selv om det merkes noe vindstøy når vi kommer opp i fart.

Det er ulike kjøreprogram. Men Lyriq er ikke ment å være sportslig. Vekten på 2,7 tonn gjør det dessuten vanskelig. 

Det virker fornuftig av Cadillac å heller fokusere på at den skal være så komfortabel som mulig.

Denne bilen vekker mye oppmerksomhet. Det kan vi skrive under på.
Denne bilen vekker mye oppmerksomhet. Det kan vi skrive under på.

Over 600 hestkrefter

Vi har ikke anledning til en fullverdig test av bilen, denne gangen. Men førsteinntrykket er altså lovende. 

God komfort, imponerende bakseteplass og premiumfølelse får du i alle fall. 

Et ganske romslig bagasjerom er det også – men med en framoverlent C-stolpe, er det ikke like lett å utnytte som i en vanlig SUV.

Dessuten er det ingen tvil om at mange er nysgjerrige på bilen. Det merker vi godt på den korte tiden vi har den i området rundt Oslo. Selv på motorveien er det biler som kommer opp på siden, bare for å kikke nærmere.

Forbruk fikk vi anledning til å teste – men bilen annonseres med rekkevidde på 600 kilometer.

PS: Ønsker du noe enda mer hårete og raskere, er det en egen V-utgave av Lyriq, også. Den har i overkant av 600 hestekrefter, Brembo-bremser og et annet oppsett på understellet.

Kort om Cadillac Lyriq

5Motor: 2 x elektrisk

Effekt: 500 hk / 650 Nm

0-100 km/t: 4,6 sek.

Toppfart: 210 km/t

Batteripakke: 102 kW

Rekkevidde: 600 km

Hurtiglading: 200 kW

Lengde x bredde x høyde: 496 x 220 x 162

Vekt: 2.700 kg

Hengervekt: 1.500 kg

Pris: 997.000 kroner

Flo sier at han gjerne henter en slik til Norge, også. Hvis interessen er der ...