Motor
Det ser mørkt ut for Porsche
Porsche Taycan begynner å få noen år på baken, men spesialmodellen Black Edition lyser opp i vintermørket.
Denne artikkelen ble først publisert hos Finansavisen.
Da Porsche lanserte sin elbil Taycan i 2020 traff de det norske markedet perfekt. Uten elbilmoms ble hele 4.885 eksemplarer registrert før momsen ble innført på beløp over 500.000 kroner 1. januar 2023.
Siden da er kun 518 Taycan registrert ifølge Opplysningsrådet for Veitrafikken, noe de 2.380 elektriske Porsche Macan må ta noe av skylden for. Nå kommer for øvrig Cayenne Electric til å overta mye av Porsche-salget, men Taycan er fortsatt en spennende bil.
Ytelser og kjøreegenskaper
Som Black Edition i 4S-versjon får du foruten den kjente drivlinjen med 517 hestekrefter og firehjulsdrift, også det store Performance Plus-batteriet på 105 kWh (brutto), mer standardutstyr og en rekke designdetaljer i sort høyglans.
Det viktigste for mange som kjøper en Porsche er likevel kjøreegenskapene og denne bilen skuffer ikke. Heller ikke på realt vinterføre selv om både rekkevidde og ladeeffekt påvirkes negativt når kuldegradene blir mange.
Med Sport Chrono-pakken til 18.100 kroner får du Launch Control, Track Endurance Mode og en forbikjøringsknapp som gir hele 598 hestekrefter i noen sekunder slik at akselerasjonen fra 0 til 100 kilometer i timen kuttes til 3,7 sekunder.
Les også: Det strømleverandørene ikke vil at du skal vite om påslag.
Gode kjøresystemer
Alle disse kreftene får du sjelden bruk for med vinterdekk på vinterføre, men det kan være morsomt å sløse litt med dem på snø og is også. Med bakakselstyring til 25.100 kroner og et tretrinns ESP-system kan du både leke og kose deg på svingete fjell- og landeveier med valgfri kontroll og risiko.
Porsche skuffer ikke under kjøring og den er komfortabel og lettkjørt når du ønsker det, men også lett å kontrollere når du presser den hardt. Adaptiv luftfjæring med nivåregulering, følsom styring og et sete som gir god kontakt med bilen gir få overraskelser når underlag og g-krefter setter deg på prøve.
Du kan for øvrig bestille bilen med Active Ride-understellet til 102.100 kroner og Porsche Torque Vectoring Plus til 18.200, samt oppgradere bremsene til Porsche Surface Coated Brakes til 36.500 kroner eller Ceramic Composite Brakes til 114.000. Dette er for entusiastene og kommer best med når underlaget er varmt og tørt.
Mye utstyr
Blant standardutstyret på Black Edition-modellen kan nevnes LED Matrix-lykter, logo preget i hodestøttene, Bose Surround Sound, Surround View kamerasystem med parkeringsassistent og 21-tommers Aero Design-felger.
Som Black Edition-navnet tilsier er diffusor, front- og sideskjørt i sort, vinduslister, sidespeilbasen og modellbetegnelsen i sort høyglans, mens aksentflater og andre interiørdetaljer også er i sort høyglans. Black Edition-merke i midtkonsollen og dørterskler i sort børstet aliminum er også inkludert.
Les også: Verdens beste vingårder å besøke?
Mye ekstrautstyr
Testbilen har i tillegg en utvidet Black Edition-pakke med Black Edition-logoer på fordøren og de opplyste dørtersklene til 16.900 kroner. Den har dessuten tofarget skinninteriør til 5.800 kroner, oppgraderte 18-veis adaptive sportsseter til 3.800 kroner med seteventilasjon til 12.400 og oppvarmete for- og bakseter til 5.300 kroner.
Soft Close-dører til 8.600 kroner, mørke vinduer til 6.100 og panorama glasstak til 20.400 kroner bidrar også til å gjøre bilen både lekker og komfortabel.
At du må betale 17.200 kroner for adaptiv fartsholder, 10.400 for firesoners klimaanlegg og 10.200 kroner for Porsche Entry, hvor du samtidig advares mot at dette kan hackes og brukes til å stjele bilen er litt drøyt.
Kulden ødelegger
Fordi Porsche Taycan er en elbil må du også passe på rekkevidde og ladeeffekt, spesielt vintertid. 612 kilometer som WLTP sier kan du bare glemme, likeså ladeeffekten på 320 kW.
Vi fikk 400 kilometer ifølge batteriprosenten og gjettometeret ved kjøring til fjells med full bil, høy motorveihastighet og et tosifret antall kuldegrader, noe som må betegnes som godkjent.
På returen ned fra fjellet fikk vi noe mer, men med småkjøring på fjellet med kald bil og ikke minst iskaldt batteri, forsvant kilowattene som snø i ørkenen. Tilsvarende var lading med kaldt batteri en tidkrevende opplevelse, noe som bekrefter viktigheten av å forvarme batteriet før lading.
Fyrer du feil? Dette er tegnene du må være obs på
Praktisk betjening
At du sitter godt i de deilige sportssetene under lading er en ting, men når du kjører holder de deg akkurat så godt fast du ønsker med justering av både sidevanger og hoftestøtte.
Sportsrattet i Race Tech sitter godt i hendene, samtidig som du kan betjene en rekke funksjoner i instrumentpanelet, telefon, stereoanlegg og en valgfri hurtigknapp hvor for eksempel hastighetsvarlingen kan skrus av.
En egen spak for fartsholderen og ikke minst hjulet for kjøremodus med forbikjøringsknapp er praktisk.
Berøringsskjermen i midtkonsollen er ikke spesielt moderne, men intuitivt oppsett redder bildet. En egen skjerm med hurtigknapper og klimaanlegg, samt ladeinformasjon gjør det også lett å trives ombord.
Lekkert og praktisk
Det sørger den elegante utformingen og flotte materialene i den utvidete skinnpakken også for. 2+1-utformingen av baksetene gjør det meget behagelig for to personer, mens det smale midtsetet kan legges ned for ski og andre lange gjenstander.
Langt de fleste Taycan-kundene kjører den stasjonsvognlignende Cross Turismo-versjonen, mens den originale sportssedanen er mer tro mot Porsches filosofi.