Registrer deg for å bli med i debatten
Registrerte brukere kan skrive egne innlegg, og delta i debattene.
Varsellampene blinker allerede.
Dette debattinnlegget er publisert på Altinget, som ABC Nyheter har et samarbeid med.
Nina Riibe i Econa argumenterer for at norsk oljevirksomhet ikke trenger «flytterabatt», fordi oljen på norsk sokkel ikke kan flyttes til utlandet.
Altinget.no er Norges første rendyrkede politiske nettavis. Med 28 nisjemedier i Danmark og 11 i Sverige er Altinget allerede et etablert mediehus i Norden. Målet er å øke forståelsen for nasjonal og europeisk politikk gjennom nisjejournalistikk av høy kvalitet – med et nøytralt utgangspunkt.
Det er riktig at oljefeltene ikke kan flyttes. Men oljeselskapene, arbeidsplassene og investeringene kan.
Et internasjonalt oljeselskap velger selv om den neste investeringsmilliarden skal brukes på et nytt felt i Norge eller et prosjekt i Storbritannia, Brasil eller USA. Blir norsk sokkel mindre lønnsom, kan selskapene investere andre steder. Oljen blir liggende igjen – sammen med arbeidsplassene og inntektene vi kunne fått.
Det er derfor Storbritannia bør være en advarsel. Kraftige skatteskjerpelser på britisk sokkel har bidratt til at selskaper har redusert investeringer og sett mot andre land. Og nå i sommer varslet oljegiganten BP at selskapet har startet en prosess med sikte på et mulig salg av Nordsjø-virksomheten.
Norge bør ikke gå i samme felle.
Varsellampene blinker allerede. Ifølge Sokkeldirektoratet var det bare 24 olje- og gasselskaper på norsk sokkel i 2024 – det laveste antallet siden petroleumsaktiviteten startet. I 2013 var det 57.
Samtidig gjør norske myndigheter det stadig dyrere å produsere. CO2-avgiften på sokkelen er kraftig økt, på toppen av kostnadene ved EUs kvotesystem. Hensikten med høyere CO2-prising er nettopp å påvirke lønnsomheten i investeringer.
Da blir det selvmotsigende å hevde at rammevilkårene ikke påvirker hvor selskapene investerer.
Regjeringen erkjenner selv at fremtidig norsk olje- og gassproduksjon krever fortsatt leting og investeringer. De investeringene kommer ikke av seg selv.
Hvis Norge gjør det stadig mindre attraktivt å investere på norsk sokkel, vil mer av kapitalen gå til andre land. Da får vi mindre verdiskaping og færre arbeidsplasser i Norge – uten at verdens behov for olje og gass forsvinner.
Det er Storbritannia-fellen Norge må unngå.
Stemmer er ABC Nyheters debattseksjon. Dette er meningsytringer, og innholdet står for skribentens regning. Ønsker du å bidra? Send kronikk eller debattinnlegg til stemmer@abcnyheter.no.