Verden
Uro i midtøsten tvinger fram endringer i japanske snacksposer
Mangel på råvarer til emballasje får konsekvenser helt ned i potetgullhyllene.
Den japanske snacksprodusenten Calbee gjør nå et uvanlig grep: Emballasjen på 14 varianter av blant annet potetgull, Kappa Ebisen og Frugra skal midlertidig trykkes med bare to blekkfarger.
Ifølge selskapet skjer endringen på grunn av ustabil tilgang på enkelte råvarer som følge av situasjonen i Midtøsten. Produktene skal gradvis dukke opp i butikk fra uken som starter 25. mai, mens enkelte Kataage Potato-varianter får ny emballasje fra 22. juni. Calbee understreker at endringen ikke påvirker kvaliteten på produktene.
Les også: Storavis mener Storbritannia blir Norges energi-gissel
Oljebasert råvare skaper trøbbel
Årsaken er knapphet på nafta, en oljebasert råvare som brukes i blant annet plast, løsemidler og harpiks til trykkfarger og emballasje.
Business Insider skriver at nettopp slike innsatsfaktorer gjør fargerike snackposer sårbare når olje- og kjemikalieflyten forstyrres.
Japan er særlig utsatt. Ifølge ICIS utgjorde importert nafta 60,6 prosent av Japans totale naftatilgang i 2024, og rundt 60 prosent av importen kom fra Midtøsten. Det gjør japansk industri sårbar når transport og energimarkeder rammes av uro i regionen.
Flere bransjer merker presset
Problemet ser ikke ut til å være begrenset til Calbee. Den europeiske bransjeorganisasjonen for trykkfarge, EuPIA, har advart om at situasjonen i Midtøsten påvirker energimarkeder, råvaretilgang og logistikk for blekkprodusenter.
Også produsenten Flint Group har varslet prisøkninger på emballasjefarger og belegg, med henvisning til økte kostnader for råvarer, transport, forsikring og energi.