Verden

Ukraina hevder å ha truffet seks russiske fly i missilangrep

Flyene det skal være snakk om er av typen Su-34M. Angrepet er ikke bekreftet av uavhengige kilder.

Et russisk Su-34 fotografert under et treningsoppdrag bare uker før fullskalainvasjonen i 2022.
Publisert
SE SISTE NYHETSVIDEO

Ifølge den ukrainske avisen Kyiv Independent ble flyene skadet i et missilangrep gjennomført av den ukrainske marinen. Det melder marinen selv på den sosiale nettplattformen Telegram.

Avisen skriver at den ukrainske generalstaben bekrefter at seks russiske Su-34 ble truffet under et angrep mot den russiske flybasen Borisoglebsk rundt 370 kilometer fra fronten.

Ifølge den ukrainske marinen ble det benyttet et kryssermissil av typen Neptun i det påståtte angrepet.

Les også: Etterretning advarer om russiske trusler mot forsvarsindustrien

Tomotors jagerbomber

Su-34M er et tomotors jagerbomberfly utviklet for å angripe mål på bakken og til sjøs, ofte over store avstander. Det er designet og produsert av Sukhoj.

M-versjonen er en modernisert versjon av det originale Su-34-flyet utstyrt med ny teknologi knyttet til offensive og defensive kapabiliteter.

Su-34-plattformen kombinerer egenskaper fra et jagerfly med bombekapasiteten til et taktisk bombefly. Det har et mannskap på to, en pilot og en navigatør.

Her ser vi innsiden av cockpiten i et russisk Su-34 under et oppdrag over et ukjent sted i Ukraina i november 2024. Bildet er delt av det russiske forsvarsdepartementet.

I løpet av årene med fullskala krig i Ukraina har flyet blant annet blitt benyttet i glidebombeangrep mot mål ved og bak fronten.

Dette innebærer at flyet bærer med seg bomber som er utstyrt med vinger for å kunne fly over lange avstander.

Flytypen kan i tillegg utstyres med missiler, raketter og teknologi knyttet til elektronisk krigføring.

Les også: Norsk forsvarstopp om russisk ubåt-hendelse

Luftkrigen mellom Russland og Ukraina

I løpet av årene med fullskala krig har både Russland og Ukraina tatt store tap av jagerfly og andre militære luftressurser. Ifølge databasen Oryx har Russland mistet over 160 fly siden fullskalainvasjonen begynte i februar 2022.

Ukraina har på sin side mistet i overkant av 120 fly i samme periode, ifølge databasen. 

Oryx samler opplysninger om kampene i Ukraina ut fra bilder og andre åpne kilder. Analytikergruppen stiller en rekke krav til beviser for å kunne erklære et kjøretøy eller våpensystem ødelagt.

Ifølge databasen er minst 44 russiske fly av typen Su-34, inkludert ett Su-34M, blitt ødelagt eller skadet i løpet av fire og et halvt år med fullskala krig. De seks flyene Ukraina nå hevder å ha truffet er ikke tatt med i denne beregningen.

Les også: Russland lover hevn dersom Canada inndrar strandet gigantfly