Verden
To skip rammet av droner utenfor Bulgaria – ett skal ha sunket
En ferge reddet 18 sjøfolk fra et brennende lasteskip. Dagen før omkom to personer da et annet skip sank i Svartehavet.
To handelsskip ble tirsdag morgen rammet av droner i Bulgarias økonomiske sone i Svartehavet. Lasteskipet Alfa Watan skal ha sunket, mens det brøt ut en kraftig brann om bord på Able.
Bulgarske myndigheter bekrefter at to skip er truffet av droner. Statsminister Rumen Radev har innkalt representanter fra blant annet forsvarsdepartementet, transportdepartementet og sikkerhetstjenestene til et hastemøte.
Les også: Bestiller flåte av store robotskip
Reddet hele mannskapet
Ifølge det bulgarske maritime nettstedet Maritime.bg fikk det Togo-flaggede Alfa Watan så omfattende skader at det sank øst for den bulgarske kysten.
Tirsdag morgen var mannskapets skjebne fortsatt ukjent, ifølge nettstedet. Hendelsen skal ha skjedd rundt 70 nautiske mil, omtrent 130 kilometer, øst for kystbyen Bjala.
Om bord på det Palau-flaggede Able måtte samtlige 18 besetningsmedlemmer forlate skipet. Alle ble tatt om bord på den bulgarske passasjer- og bilfergen Dioscuria, som var omdirigert for å hjelpe.
Blant de reddede var det skadede sjøfolk som fikk førstehjelp på fergen. Ifølge nettstedets løpende dekning ble de overført til grensepolitiets fartøy Burgas for transport til land.
Det er foreløpig ikke avklart hvem som sto bak droneangrepene.
To døde dagen før
Angrepene kommer etter en annen dødelig hendelse i Svartehavet mandag. Da tok det tyrkiskeide lasteskipet Royad Mammadov fyr og sank i Romanias økonomiske sone.
To personer omkom og elleve ble reddet, opplyste rumenske myndigheter.
Skipet fraktet ifølge Ukrainas president Volodymyr Zelenskyj mais. Han beskyldte Russland for å ha angrepet fartøyet med to droner. Rumenske myndigheter oppga ikke brannårsaken, og Russland kommenterte ikke umiddelbart anklagen.
Les også: Atomskip-kappløpet kan endre hvem som kontrollerer verdenshandelen
FN advarer om et større problem
Hendelsene kommer på toppen av gjentatte angrep mot handelsskip i regionen.
Allerede i juli fordømte FNs sjøfartsorganisasjon IMO en rekke angrep i Svartehavet og Azovhavet.
I en ny advarsel 16. september opplyste organisasjonen at flere titalls mennesker angivelig var drept i angrep mot internasjonal skipsfart i disse havområdene de siste månedene. IMO understreket at nøyaktige tall var vanskelige å bekrefte.
– Ikke bruk disse konfliktene til å angripe uskyldige sjøfolk, sa generalsekretær Arsenio Dominguez.
Organisasjonen advarer også om at forstyrrelser i skipsfarten rammer langt utover sjøfartsnæringen, med konsekvenser for forsyningskjeder og økonomi.