Verden
Tidligere Nato-topp: – Storbritannias nasjonale sikkerhet er i fare
George Robertson er ikke nådig i sin dom av den britiske regjeringen.
Tidligere Nato-sjef og britisk forsvarsminister George Robertson slår full alarm om britenes evne til å forsvare seg. I en tale anklager han «ikke-militære eksperter» i det britiske finansdepartementet for «vandalisme».
Det skriver flere britiske medier, deriblant BBC News og The Guardian.
Han tror ikke Keir Starmers Labour-regjering er villig til å gjøre det han anser som nødvendige investeringer i britisk forsvar.
Les også: Sverige advarer: Russland kan teste Nato når som helst
– Vi er underforberedt. Vi er underforsikret. Vi er under angrep. Vi er ikke trygge. Storbritannias nasjonale sikkerhet er i fare. Det hersker en ødeleggende selvtilfredshet blant Storbritannias politiske ledere, sier Robertson i talen ifølge The Guardian.
Robertson mener Storbritannia ikke kan forsvare seg med et «stadig voksende velferdsbudsjett».
– Klarer ikke engang å få i gang en nasjonal debatt
Overfor BBC News avviser Storbritannias forsvarsminister Luke Pollard anklagene. Han viser til at den britiske regjeringen har lagt inn ekstra penger i årets forsvarsbudsjett og at det stadig vekk kunngjøres nye forsvarsrelaterte kontrakter.
I fjor brukte Storbritannia rundt 2,3 prosent av brutto nasjonalprodukt (BNP) på forsvar. I år regner Storbritannia med å bruke 10,6 prosent av det BNP satt av til velferdstjenester.
I talen sier Robertson at politiske ledere i Storbritannia snakker riktig om risikoene, truslene og de åpenbare faresignalene.
– Men man klarer ikke engang å få i gang en tidligere lovet nasjonal debatt om forsvaret.
Statsminister Keir Starmers leir reagerer på påstandene fra Robertson.
– Det avviser jeg fullstendig. Våre væpnede styrker arbeider over hele verden hvert eneste minutt for å sikre vår sikkerhet her hjemme og vår innflytelse i utlandet, sier en av Starmers offisielle talspersoner til BBC News.
Nato-topp og forsvarsminister
George Robertson var Storbritannias forsvarsminister fra 1997 til 1999 under Tony Blair, og deretter generalsekretær i Nato fra 1999 til 2003.
I Nato-perioden spilte han en sentral rolle i alliansens arbeid på Balkan og i omstillingen av Nato etter den kalde krigen.
I de senere år har han vært en tydelig stemme innen forsvars- og sikkerhetspolitikk.
Les også: Rykket ut etter ubåt-avsløring: – Dette er en velkjent russisk taktikk