Helse
– Regjeringen lar tobakkstrategien gå opp i røyk
Sps Kjersti Toppe med tobakks-varsko før Stortinget torsdag kveld skal behandle regjeringens folkehelsemelding: – Hvor er Høyre og KrF?
– Tobakksmålsettingene er forsvunnet i regjeringens tobakksstrategi som legges fram sammen med folkehelsemeldingen. Det er en katastrofe for folkehelsearbeidet i Norge!
Senterpartiets helsepolitiske talskvinne Kjersti Toppe tar sterke ord i bruk når hun skal karakterisere et lite omtalt dokument som Stortinget behandler som siste sak torsdag kveld: Ny nasjonal tobakkstrategi som inngår i folkehelsemeldinga.
– Vi kjenner jo signalene fra folkehelseminister Sylvi Listhaug (Frp). Men jeg kjenner ikke i KrF og Høyre igjen. De har jo fram til nå vært pådrivere for å forebygge tobakk i Norge, sier Toppe til ABC Nyheter.
Særlig undres hun over KrF, som i sin tid hadde helseminister Dagfinn Høybråten som drev gjennom en kraftig innskjerping i røykeloven.
Tobakkmålene som forsvant
– For eksempel er det ikke en målsetting at snusbruken skal reduseres. Det står bare at den ikke skal økes. Før har en alltid hatt en målsetting om reduksjon. Og nå snuser én av fem ungdommer, sier Toppe.
– Når det gjelder røyk, er målet i den nye strategien er en reduksjon på kun ett prosentpoeng, fra 11 til 10 prosent. Dette er latterlig lave målsettinger på forebyggende tobakksarbeid, mener Sp-politikeren.
Hun påpeker at gjeldende tobakkstrategi vedtatt i rødgrønn tid, har et mål om at gravide ikke skal røyke.
– Nå er det bare mål om at gravide skal få informasjon. I den gamle strategien var det et mål om at ungdom ikke skulle røyke. Det er tatt vekk.
Målene i Solberg-regjeringens tobakkstrategi oppsummeres slik i kapitel 6.5 i folkehelsemeldinga:
« Prosentdelen daglegrøykjarar blant innbyggjarane er under 10 prosent (12 prosent i 2018). Bruken av snus blant unge skal ikkje auke (19 prosent dagleg og 6 prosent av og til i 2018). Kunnskapen om bruk av tobakk blant gravide har auka. »
Til sammenlikning vedtok den rødgrønne regjeringen følgende mål for 2013-2016:
« Prosentdelen barn og unge (16–24 år) som røykjer dagleg, skal vere under 6 prosent.
Auken i dagleg snusbruk blant unge (16–24 år) skal stansast – oppnådd for unge menn. Prosentdelen gravide som røykjer ved slutten av svangerskapet, skal vere under 4 prosent. »
– KrF ville fått mer med de rødgrønne
– Dette er så katastrofalt at vi foreslår å sende tobakkstrategien i retur, forteller Kjersti Toppe.
Senterpartiet, Arbeiderpartiet og SV foreslår i fellesskap at Stortinget skal be regjeringen trekke tilbake forslag til nasjonal tobakkstrategi og fremme en ny tobakkstrategi med mer ambisiøse målsettinger og konkrete forslag til tiltak for å oppnå en tobakksfri ungdomsgenerasjon.
– Jeg regner ikke med å få flertall for dette. Her hadde KrF hatt en mye større uttelling hvis de hadde samarbeidet med rødgrønn side, framholder Toppe.
Og så var det drikkevannet:
SV kommer med innspill i et annet, sørgelig aktualisert folkehelsespørsmål, drikkevannsforsyningen.
Audun Lysbakken foreslår at Stortinget skal be regjeringen gjennomføre en fullstendig kartlegging av drikkevannskvaliteten i Norge for å få oversikt over hvor mange som blir syke av drikkevannet og hvor mange som risikerer å bli syke dersom utskiftingstakten av ledningsnettet ikke øker.
SV ønsker også en rentekompensasjonsordning i statsbudsjettet for 2020 som setter kommunene i stand til å øke hastigheten på utskiftingen drikkevanns- og avløpssystemet i Norge, og en stortingsmelding om drikkevannsforsyningen i Norge, sett i lys av de utfordringer vi står foran med et utslitt ledningssystem og økende klimaendringer.
juleideer fra kreative ideer