Nyheter
Økt netthets: – Ap-profiler mest utsatt
Antall personangrep mot politikere på Facebook har økt med 50 prosent på fire år, viser ny rapport.
«Reis til helvetet megge» og «Motbydelige løgnere» er blant kommentarene som trekkes fram i en ny undersøkelse av politikernes kommentarfelt på Facebook.
Analysebyrået Analyse & Tall har undersøkt 3,8 millioner kommentarer til 36.224 innlegg fra 76 stortingspolitikere, på oppdrag fra Tankesmien Agenda.
Nær 50 prosent flere angrep
I 2020–2022 ble 27.955 kommentarer klassifisert som angrep. I 2024–2026 var tallet 41.525 – en økning på nær 50 prosent.
Samtidig økte andelen angrep fra 1,5 til 2,4 prosent av alle kommentarer.
Angrepene kan være rettet mot politikeren som publiserte innlegget, men også mot andre personer eller grupper.
– Generelle angrep omhandler alle former for personangrep eller angrep på spesifikke grupper i kommentarfeltene, sier Agendas kommunikasjonssjef Thea Joramo Lysne til ABC Nyheter.
Dette mener rapporten med netthets
Når angrepet rammer politikeren som har publisert innlegget, eller politikerens parti, kaller undersøkelsen det «netthets». Angrep på andre personer eller grupper kalles «andre angrep».
Skillet handler altså om hvem angrepet er rettet mot.
– Årsaken til at vi skiller disse er at det gjerne er ulike tiltak som må til for å håndtere de ulike formene for angrep, sier Joramo Lysne til ABC Nyheter.
Hun mener politikere har et ansvar for å gripe inn når andre blir angrepet i deres kommentarfelt. Det kan for eksempel være Nav-mottakere eller politikere fra et annet parti.
Når politikeren selv blir angrepet, mener hun avsenderen trolig er mindre villig til å lytte dersom politikeren ber om en bedre tone.
Ap-profiler skiller seg ut
Blant Ap, Høyre og Frp har Ap-politikerne den høyeste andelen angrep i kommentarfeltene.
Hos Ap ble 2,66 prosent av kommentarene klassifisert som angrep – omtrent 27 av hver 1000 kommentarer.
Av disse angrepene var 53 prosent rettet mot politikeren som publiserte innlegget, eller vedkommendes parti. Tilsvarende andel var 37 prosent hos Høyre og 24 prosent hos Frp.
Resten var angrep på andre personer eller grupper.
Innvandring preger de hardeste debattene
Innvandring og integrering går særlig ofte igjen i innleggene der en stor del av kommentarene er angrep.
Temaet forekommer nesten tre ganger så ofte blant innleggene med høyest andel angrep som i politikernes innlegg generelt.
Belastningen ved å delta i debatten er noe Høyre-politiker Arina Aamir tidligere har fortalt ABC Nyheter om.
I intervjuet fortalte hun om tusenvis av hatefulle meldinger og et liv med voldsalarm. Når hetsen er som verst, går hun nesten ikke ut. Når hun forlater hjemmet, prøver hun å ha noen med seg.
Les også: Ap-politiker dømt for hallikvirksomhet
Frykter at folk trekker seg
Joramo Lysne frykter at hetsen kan få politikere til å gi seg og andre til å la være å stille til valg.
– Det har vi ikke råd til i et demokrati, hvor det er behov for over 10.000 folkevalgte i landets kommunestyrer, fylkesting og på Stortinget, sier hun.
ABC Nyheter omtalte i juni en rapport fra Politihøgskolen om hvordan hets og trusler påvirker rikspolitikere. Der svarte 37 prosent av kvinnene at de hadde begrenset hva de sa om et politisk tema. Blant menn var andelen ni prosent.
Den undersøkelsen bygget på politikernes egne svar, mens Agendas undersøkelse analyserer kommentarer på Facebook.
Joramo Lysne mener det trengs mer kunnskap om hvilke tiltak som virker. Hun peker på plattformenes algoritmer og falske kontoer som mulige deler av problemet.