Norge

Nattens viktigste nyheter

Dette er de viktigste nyhetene fra natt til mandag 23. mars.

Publisert

Eksplosjoner flere steder i Teheran

Natt til mandag er det hørt eksplosjoner flere steder i Irans hovedstad Teheran, melder det statlige nyhetsbyrået Mizan.

Det israelske militæret sier de har satt i gang en omfattende angrepsbølge mot infrastruktur i Teheran. Statstilknyttede Nour News melder at en boligblokk er jevnet med jorden i byen Urmia nordvest i Iran, og redningsarbeidere søker etter folk i ruinene.

Børsfall i Asia og stigende oljepris etter Iran-trusler

Børsene i Japan og Sør-Korea falt markant mandag morgen. Nikkei-indeksen i Tokyo falt med 4,7 prosent, Kospi-indeksen i Seoul var ned 5,3 prosent, og den koreanske valutaen won falt til sitt laveste nivå mot dollar på 17 år.

Nedturen kommer etter at USA og Iran i løpet av helgen truet med å trappe opp krigføringen. USA truet med å bombe iranske kraftverk, mens Iran svarte med å true med angrep på amerikansk energiinfrastruktur og full stenging av Hormuzstredet.

Oljeprisen fortsatte å stige da handelen startet ved midnatt norsk tid. Nordsjøolje økte med 1,73 prosent til 113,44 dollar fatet, mens amerikansk lettolje passerte 100 dollar fatet.

Nato-sjefen sikker på at Hormuzstredet åpnes igjen

Nato-sjef Mark Rutte sier han er helt overbevist om at Hormuzstredet kommer til å åpne igjen, ifølge et intervju med Fox News.

Over 20 land – de fleste i Nato – har bestemt seg for å hjelpe skip med å seile trygt gjennom stredet, der rundt en femdel av verdens olje transporteres. Iran har i praksis blokkert forbindelsen siden krigsutbruddet, noe som har ført til kraftig stigende oljepris.

Norge og de andre skandinaviske landene er blant dem som har sagt at de er villige til å bistå. Rutte sier europeiske allierte har brukt de siste ukene på å legge planer for hva de kan gjøre i fellesskap.

40 oljeanlegg skadet i Midtøsten-krigen

Sjefen for Det internasjonale energibyrået (IEA), Fatih Birol, sier minst 40 oljeanlegg i ni land har fått alvorlige skader som følge av krigen i Midtøsten.

USA og Israels krig mot Iran gikk i helgen inn i sin fjerde uke. Natt til mandag opplyste Israel at de hadde satt i gang en bred angrepsbølge mot infrastruktur i Teheran.

81 døde i flom i Kenya

Kraftig nedbør har ført til styrtflom i Kenya, og hittil denne måneden har 81 mennesker mistet livet, opplyser politiet. Snaut 2700 familier er fordrevet av flommene.

Hovedstaden Nairobi er hardest rammet med 37 døde. Fredag kveld ba myndighetene folk evakuere flere slumområder nedenfor en demning i byen, etter fare for at stigende vann ville bryte over bredden.

Nedbøren fortsetter, og det er varslet regn fram til tirsdag. Myndighetene ber folk være ekstremt forsiktige.

Golobs parti vant i Slovenia – mister styringsflertallet

Slovenias statsminister Robert Golob erklærer seier i det svært jevne parlamentsvalget. Det foreløpige resultatet viser at Golobs parti er knepent foran med 28,54 prosent og 29 mandater.

Koalisjonen hans mister likevel flertallet, og ingen blokk på høyresiden klarte å oppnå flertall heller. Det går dermed mot en krevende koalisjonsprosess i det lille EU-landet.

Som leder for det største partiet har Golob påberopt seg retten til å prøve å danne ny regjering. Hovedutfordreren var Trump-tilhengeren og tidligere statsminister Janez Jansa, som har sittet i fire perioder.

Venstresiden holder stand i Paris og Marseille

Fløypartiene gjorde det dårligere enn håpet i de franske ordførervalgene søndag. Venstresiden beholder makten i Paris og Marseille, Frankrikes to største byer.

Marine Le Pens Rassemblement national lyktes ikke med å sikre seg store seire sør i landet. Partiet vant i Carcassonne og Perpignan, men tapte i Marseille, Toulon og Nîmes.

Presidentkandidat og tidligere statsminister Édouard Philippe ble gjenvalgt som ordfører i Le Havre. Valgoppslutningen på landsbasis var 57 prosent, det laveste noensinne i lokalvalg, med unntak av pandemiåret 2020.