Verden

Jan Guillou angriper Leif GW Persson: – Har bare venner for å tjene penger på dem

En gang var de to profilerte forfatterne venner. Nå går Jan Guillou til angrep på Leif GW Persson.

Jan Guillou mener hans tidligere venn Leif GW Persson nesten alltid lyver.
Publisert Sist oppdatert

Denne artikkelen er over ett år gammel og kan innholde utdatert informasjon

– Han har venner så lenge han kan tjene penger på de vennene. Når det er slutt på den muligheten så er det også slutt på vennskapet, sier Jan Guillou i en dokumentar produsert av SVT. Det er svenske Aftonbladet som gjengir fra denne.

En gang har de skrevet bok sammen og de har laget jaktprogram for TV sammen, men nå er Jan Guillou satt i utvisningsboksen. Eller, det er i hvert fall det Leif GW Persson kaller den, sier Guillou.

– Når han ikke er fornøyd med en venn, er det i utvisningsboksen.

(Artikkelen fortsetter under)

Den svenske forfatteren Leif GW Persson sier han ikke er uvenn med kollega Jan Guillou. Foto: Håkon Mosvold Larsen / Scanpix Foto: Håkon Mosvold Larsen / NTB scanpix
Den svenske forfatteren Leif GW Persson sier han ikke er uvenn med kollega Jan Guillou. Foto: Håkon Mosvold Larsen / Scanpix

Persson har en annen tilnærming. Han mener det derimot at det ikke er noen uenigheter mellom dem, og understreker at han ikke er uvenn med Guillou. De bare møtes ikke.

– Men han lyver jo nesten alltid, svarer Guillou

Barnslig konkurranse

GW innrømmer i intervjuet som Kristina Hedberg i SVT har gjort at jo det har vært rivalisering dem mellom.

– Ja, i blant ble det jo det. Det er jo barnslig, men gutter er jo på denne måten.

Guillou er ikke enig i at det er noen konkurranse.

– Han mener at vi forholder oss til hverandre som Shakespeare og Åsa-Nisse. Det er ingen tvil om hvem av oss som er Shakespeare, sier han.