Derfor øker negativiteten i kommentarfeltene før valget

Statsministeren kalles «landssviker», Erna Solberg stemples som «arrogant» og Sylvi Listhaug anklages for å være «rasist». Ordbruken blir stadig mer brutal i partiledernes kommentarfelt når stortingsvalget nærmer seg.

Valgkamp betyr hardere ordskifte og flere kritiske kommentarer.
Publisert Sist oppdatert

En fersk analyse utført av Analyse & Tall på vegne av ABC Nyheter og Altinget tegner et tydelig bilde.  Jo nærmere stortingsvalget i 2025 vi kommer, desto mer negativ blir omtalen av landets tre mest sentrale partiledere i deres egne kommentarfelt på Facebook.

Håvard Lundberg, analytiker og partner i Analyse & Tall.

Selv om kurvene er ulike – Listhaug opplever en flatere utvikling, Solberg får en knekk i positiv omtale, mens Støre har en markant økning i volum – er trenden den samme: valgkamp betyr hardere ordskifte og flere kritiske kommentarer.

– Politikere og partiene er mer aktive på plattformen, som gjør at man får flere kommentarfelt å delta i. Det økte volumet kommentarer når vi nærmer oss valg, tyder på at nordmenn er opptatt av valget og ønsker å delta i valgkampen der de har mulighet til det, forklarer Håvard Lundberg, analytiker og partner i Analyse & Tall som har gjort analysen for ABC Nyheter og Altinget. 

Dette er analysen

I denne rapporten har Analyse & Tall, på vegne av ABC Nyheter og Altinget, kartlagt hvordan partilederne Jonas Gahr Støre, Erna Solberg og Sylvi Listhaug omtales i deres egne kommentarfelt på Facebook. Dette har de gjort ved å samle inn anonymiserte kommentarer som er publisert på de tre politikernes Facebook-sider i perioden 1. januar 2024 til 31. august 2025. 

For å undersøke hvordan partilederne omtales, har Analyse & Tall brukt en språkmodell til å avdekke om kommentarene som nevner partilederne er positiv, nøytral eller negative. I perioden er det skrevet over en halv million kommentarer til innlegg som de tre partilederne har publisert. Av disse er det omlag 11 prosent som nevner de respektive partilederne, og det er dette datagrunnlaget som er utgangspunktet for rapporten. 

Fra 1. januar 2024 og frem til valget i september, ser man at andelen negative kommentarer øker for alle tre partiledere. Analyse & Tall finner likevel store variasjoner mellom de tre partilederne, og tydelige forskjeller gjennom perioden.

Fikk du med deg denne? Erna Solberg knuses av rivalene

Fra politisk engasjement til grov sjikane

Lundberg peker på at engasjementet også har en mørk bakside.

Hvorfor er dette viktig?

Når kommentarfeltene preges av grove skjellsord og personangrep, bidrar det til å skremme vanlige folk bort fra den politiske samtalen. Ifølge Analyse & Tall gir slike ytringer et demokratisk underskudd: de mest høylytte setter tonen, mens mer moderate stemmer tier. Politikerforakt, trakassering og hets i sosiale medier kan på sikt svekke både tilliten til politikken og rekrutteringen til verv og posisjoner.

– Så finner vi dessverre også at folk deltar i debatten på måter som ikke bidrar til en god samfunnsdebatt, sier han.

Analysen viser at skjellsord som «løgnere», «idioter» og «valgflesk» går igjen mot alle tre partiledere. Men enkelte karakteristikker rammer dem spesielt hardt: Støre blir oftere kalt «landssviker», Solberg anklages for å være «arrogant», mens Listhaug oftere blir stemplet som «rasist».

Som med meningsmålingene den siste tiden, har det også gått nedover for Erna Solberg i partiledernes kommentarfelt på Facebook.

– Det er mye som er ganske kjipt. Det er en del personangrep som går langt over streken, sier Lundberg, og viser til at Solberg kalles for «feit», Støre for «kuk» og Listhaug for «fitte».

– Ble dere overrasket over hvordan folk skriver til hverandre og skjellsordene de retter mot partilederne?

– Nei, vi ble ikke overrasket, men det er problematisk at vi finner denne typen innhold. Vi har flere undersøkelser som viser at slike skjellsord gjør at folk kvier seg for å delta i debatten. Det er synd at folk ikke vil delta og være aktive i det politiske landskapet. Da får vi et demokratisk underskudd, sier Lundberg. 

Les også: Kraftig medvind for «helten» Støre

Følelsene tilspisses

Professor Gunn Enli peker på at jo jevnere oppgjøret blir, desto skarpere blir tonen i debatten.

Professor Gunn Enli mener utviklingen henger tett sammen med valgkampens dramaturgi.

– Man føler at en del står på spill på begge sider. Man vil sverte motstanderen og blir opptatt av å uttrykke seg og påvirke kommentarfeltet. Det blir mer og mer følelser, både i skrekkscenariet av hva som kan bli, men også i ønsket om å støtte dem man heier på, forklarer Enli.

Hun peker på at jo jevnere oppgjøret blir, desto skarpere blir tonen i debatten.

Også professor Eli Skogerbø mener dynamikken rundt valget forklarer hvorfor negativiteten øker.

– Folk blir mer engasjerte, og de blir for og imot. Det blir mer rivalisering og følelser når man nærmer seg slutten, sier hun.

Les også: Sylvi Listhaug skiller seg ut