Nyheter
Budsjettforhandlingene starter: – To biler på kollisjonskurs
Én sak blir særlig vanskelig å løse i forhandlingene om neste års statsbudsjett, mener ekspert.
– Saken som peker seg ut, er avgiftskutt på drivstoff, sier Svein Erik Tuastad til ABC Nyheter.
Senterparti-leder Trygve Slagsvold Vedum har varslet at han har med seg et ultimatum i bagasjen når Arbeiderpartiet, MDG, Rødt, Sp og SV fredag begynner forhandlingene om neste års statsbudsjett. Det skjer i statsrådssalen på Stortinget klokken 10.
Ultimatumet lyder slik: Sp vil kreve et budsjett som reduserer drivstoffavgiftene med mer enn det regjeringen har foreslått.
– Dersom de faktisk mener det, vil de påføre regjeringen en sak den ikke står for, og som dessuten har en katastrofal symbolverdi for miljøpartiene blant budsjettpartnerne, sier Tuastad.
Sp tvang i mars i år gjennom midlertidige kutt i drivstoffavgiftene sammen med Frp, Høyre og KrF. Det varte frem til september.
Les også: Frp med ny rekordmåling
MDG vil øke
MDG har overfor VG gjort det klart at de mener det er urimelig av Vedum å stille ultimatum før forhandlingene starter.
– Nå ser det ut som Senterpartiet er mer interessert i å gjøre opp statsbudsjettet med en Listhaug-regjering. Hvis de mener alvor med dette ultimatumet, er den politiske realiteten at Norge aldri har vært nærmere å få Sylvi Listhaug som statsminister, har fungerende leder Ingrid Liland sagt.
MDG vil øke drivstoffavgiftene neste år, viser deres alternative statsbudsjett for 2027.
Tuastad holder seg til transportbransjen og tegner følgende bilde før forhandlingene:
– MDG og Senterpartiet er to biler som er på kollisjonskurs, og ingen av de har planer om å bøye av, sier han.
– Vil være en grense
– Senterpartiet har vippemakt, som de velger å bruke. Vippemakten gjør at de er i en forhandlingssituasjon der de kan presse på og få større gjennomslag enn de andre partnerne, sier statsviteren.
Når Sp nå går så hardt ut, gjør de det vanskeligere å finne løsninger på bakrommet, mener Tuastad, og sier:
– Det vil imidlertid være en grense for hvor lenge et relativt klart annet flertall i den samme alliansen kan la seg presse.
Utfordringen for budsjettsamarbeidet er ikke nødvendigvis vippemakten i seg selv, men hvordan Sp bruker den, mener Tuastad.
– Vippemakten blir brukt til å vri politikken i en retning de fleste andre budsjettpartnerne ikke er enig i. Det gjelder særlig miljø-saken. Problemet oppstår altså når vippemakten brukes i form av ultimatum, sier han.
Tuastad drar en parallell til Sverige.
– I Sverige er det en lik situasjon i regjeringsforhandlingene, der Centern har vippemakt, men hvor saken er økonomisk politikk, sier Tuastad.
– I Norge er den økonomiske politikken håndterbar, men miljøkløften vides ut og kan i lengden bli uhåndterbar så lenge den blir del av budsjettforhandlingene, sier han.
Kaos i fjor
Fjorårets budsjettforhandlinger endte i kaos.
Dersom årets forhandlinger skulle ende i en regjeringskrise, vil det bli et svarteper-spill om hvem som har ansvaret, sier Tuastad.
– Da vil Senterpartiet møte kritikk om at de valgte Sylvi Listhaug. Dette kan bidra til at Sp svinger av før kollisjonen er et faktum, men da vil de sikkert kreve god betaling på andre saker, sier statsviteren.