Verden

Britisk mann ble verdens første til å brekke penis vertikalt

Leger i Storbritannia har rapportert om det første tilfelle av et vertikalt penisbrudd.

Bildet viser det vertikale bruddet i 40-åringens penis.
Publisert Sist oppdatert

En 40 år gammel mann og hans partner opplevde en unormal, ubehagelig og mest sannsynlig smertefull situasjon da mannens penis bokstavelig talt brakk midt i kveldskosen.

Ved et uhell skal mannens penis ha støtet mot partnerens perineum, altså arealet mellom de ytre kjønnsorganene og endetarmsåpningen. Dette resulterte i et tre centimeter langt rift som åpnet seg fra penisens base.

Ifølge rapporten fra legene på saken er dette det første registrerte tilfellet av et vertikalt penisbrudd.

Det nevnes ikke hvilken sexposisjon som var benyttet da uhellet fant sted, men ifølge rapporten er penisbrudd mest vanlig i posisjoner som «doggy style» og misjonær.

Funksjonell etter seks måneder

Selv om det ikke er noen ben i penis, kan brudd forekomme når penisen bøyes kraftig. Dette forårsaker som oftest smertefulle hevelser.

Daily Mail skriver at mannens penis hadde grodd etter seks måneder, og ereksjonene hans var ikke noe dårligere enn de han hadde før bruddet.

Ifølge rapporten fra de britiske legene skjer 88,5 prosent av penisbrudd under sex. Andre metoder som kan forårsake brudd i penis er onanering, soveposisjoner og taqandaan; en øvelse hvor man bøyer penis med vilje. Dette blir hovedsakelig utført i land fra Midtøsten.

Brudd kan lage lyd

Siden 1924 skal 1600 tilfeller av penisbrudd ha blitt registrert globalt. Dette tilsvarer nesten 16 tilfeller hvert år.

På horisontale penisbrudd er det vanlig at man hører en lyd når bruddet oppstår. 40-åringen som opplevde det vertikale bruddet hadde ikke hørt noen lyd.

Daily Mail skriver at fire av fem menn som får brudd i penis mister ereksjonen.

– Ved mistanke om penisbrudd bør en oppsøke lege. Vi anbefaler umiddelbar operasjon. Da er sjansene for at penisen blir som før svært gode, har urolog ved Innherred sykehus, Karsten Vada, tidligere uttalt til VG.