Motor
Utsetter moms på elbiler
Innføring av full elbilmoms utsettes, men alle biler blir dyrere fra nyttår.
Denne artikkelen ble først publisert hos Finansavisen.
I budsjettforliket i natt ble de fem partiene enige om å utsette full moms på elbiler til 1. januar 2028. Det betyr at de første 150.000 kronene på din elbil fortsatt vil være momsfri i to år til.
Om et drøyt år, 1. januar 2027 vil du da måtte betale moms på de 150.000 første kronene av din elbil, skriver Bilnytt.no.
Innføring av moms på beløpet mellom de 300.000 kronene og dagens 500.000 kroner betyr at alle elbiler blir 50.000 kroner dyrere fra nyttår.
Les også: Norske bilister har talt: Særlig én ting får blodet til å koke i trafikken
Dispensasjon
Utsettelse av full elbilmoms forutsetter imidlertid at EU godtar dagens dispensasjon fra reglene som gjelder ut 2026. I det nye forslaget heter det:
«Stortinget ber regjeringen senke toppmomsgrensen for elbil med 150.000 kroner i statsbudsjettet for 2027 og 150.000 kroner i statsbudsjettet for 2028, forutsatt ESA-godkjenning.»
Julerush
En lang rekke bilfabrikanter har imidlertid sagt at de vil dekke momsøkningen fra 1. januar 2026 i en periode ved kjøp av bil før nyttår. Det vil uansett bli et rush på kjøp av elbiler ut året og de som har biler på lager kan basere seg på en hektisk førjulstid.