Livsstil
Tusenvis av norske kvinner får diabetes i svangerskapet – ingen vet hvor mange som følges opp
Kvinner som har hatt svangerskapsdiabetes, har langt høyere risiko for å utvikle diabetes type 2 senere i livet.
Stadig flere norske kvinner får påvist svangerskapsdiabetes. I 2024 gjaldt det 7,4 prosent av alle gravide, mot 4,5 prosent i 2015, ifølge Folkehelseinstituttet.
For de fleste blir blodsukkeret normalt igjen etter fødselen. Men faren for å utvikle diabetes senere i livet er fortsatt betydelig høyere enn hos andre kvinner.
Derfor anbefaler norske helsemyndigheter at kvinnene får kontrollert langtidsblodsukkeret fire måneder etter fødselen og deretter hvert år.
Problemet er at ingen vet hvor mange som faktisk blir fulgt opp.
– Nei. Det er ingen tilgjengelig statistikk som kan si noen om dette, sier Anne Karen Jenum til ABC Nyheter.
Jenum er pensjonert professor i allmennmedisin ved Universitetet i Oslo, men fortsatt aktiv som forsker. Hun har forsket på svangerskapsdiabetes i en årrekke.
Fikk diabetes syv år etter fødselen
I Danmark har oppfølgingen av kvinner med svangerskapsdiabetes fått oppmerksomhet etter at DR fortalte historien om Kamilla Bagger.
Hun fikk svangerskapsdiabetes mens hun ventet sitt andre barn i 2016. Etter fødselen ble blodsukkeret normalt, og hun trodde sykdommen var et tilbakelagt kapittel.
Syv år senere fikk hun påvist diabetes type 2 under en legeundersøkelse for noe helt annet.
Til DR forteller Bagger at hun ikke hadde tenkt på diabetes siden fødselen. Hun hadde heller ikke fått beskjed om at hun burde fortsette med regelmessige kontroller.
Historien illustrerer en risiko mange kvinner kan være lite klar over: Selv om svangerskapsdiabetesen går over, kan sykdommen dukke opp igjen flere år senere, da som diabetes type 2.
Danske eksperter anslår at opptil halvparten av kvinnene som har hatt svangerskapsdiabetes, utvikler diabetes type 2 innen ti år.
Men hvor stor er risikoen i Norge?
Vanskelig å sammenligne
Ifølge Jenum er det vanskelig å bruke de danske risikotallene direkte på norske kvinner.
Forklaringen er at både testingen og kriteriene for å stille diagnosen har endret seg.
Tidligere ble først og fremst gravide med særlig høy risiko for diabetes undersøkt for svangerskapsdiabetes. I dag testes langt flere, og dermed oppdages også sykdommen hos kvinner som har lavere risiko for å utvikle diabetes senere i livet.
Samtidig har kriteriene for å stille diagnosen diabetes type 2 blitt endret. Det gjør det vanskelig å sammenligne nyere og eldre studier.
At risikoen er forhøyet, er det likevel liten tvil om.
Internasjonale studier har vist at kvinner som har hatt svangerskapsdiabetes, har syv til ni ganger høyere risiko for å utvikle diabetes senere i livet.
Jenum viser også til en mindre norsk studie der kvinner ble fulgt i elleve år etter svangerskapet. Her var forekomsten av diabetes lavere enn forskerne hadde ventet, men forskjellen mellom kvinnene med og uten tidligere svangerskapsdiabetes var fortsatt stor.
De som hadde hatt svangerskapsdiabetes, hadde 15 ganger høyere risiko for å utvikle diabetes enn kvinnene som ikke hadde hatt det.
Derfor kan sykdommen komme tilbake
Svangerskapsdiabetes oppstår fordi kroppen trenger mer insulin under graviditeten. Insulin er hormonet som hjelper kroppen med å regulere blodsukkeret.
– I siste halvdel av svangerskapet øker insulinbehovet med omkring 40 prosent, forklarer Jenum.
Hos noen kvinner klarer ikke bukspyttkjertelen å produsere nok. Da stiger blodsukkeret, og de kan utvikle svangerskapsdiabetes.
Etter fødselen synker insulinbehovet igjen. Dermed kan blodsukkeret bli normalt, selv om kroppen fortsatt har begrenset evne til å produsere ekstra insulin når behovet øker.
– Selv om blodsukkeret normaliseres etter fødselen, har disse kvinnene mindre kapasitet til å øke insulinproduksjonen når behovet melder seg senere. Dermed har de økt risiko for å få diabetes type 2.
Jenum forteller at kvinner som har hatt svangerskapsdiabetes, også har høyere risiko for hjerte- og karsykdom.
Les også: Disse barna fikk mindre kreft som voksne
Flere får diagnosen
Det er flere grunner til at et økende antall gravide får påvist svangerskapsdiabetes.
– Kvinner får barn senere i livet, og flere unge kvinner har overvekt eller fedme. Også stor vektøkning under graviditeten øker risikoen, forklarer Jenum.
I tillegg er svangerskapsdiabetes vanligere blant kvinner med bakgrunn fra enkelte deler av verden.
Når flere gravide undersøkes, blir også flere tilfeller oppdaget.
Jenum anslår at minst ti prosent av gravide vil oppfylle de norske kriteriene for svangerskapsdiabetes dersom alle som anbefales testing, faktisk blir undersøkt.
Det betyr at andelen som får diagnosen, kan fortsette å stige uten at det nødvendigvis betyr at like mange flere har utviklet sykdommen. Men vi vet ikke hvor mange som ikke blir undersøkt.
Danmark sender påminnelser – Norge gjør det ikke
I Danmark forsøker helsemyndighetene nå å hindre at kvinner med svangerskapsdiabetes faller ut av oppfølgingen.
Tre Steno Diabetes Centre har startet et femårig prosjekt der kvinner som har hatt eller får svangerskapsdiabetes, mottar brev med påminnelse om å kontrollere blodsukkeret hos fastlegen.
I Norge finnes ingen tilsvarende nasjonal ordning, ifølge Jenum.
– Nei, dette finnes ikke i Norge, og det er ingen konkrete planer om å innføre dette ifølge Folkehelseinstituttet.
Det er fastlegen som må følge opp kvinnene. Men da må fastlegen først vite at pasienten har hatt svangerskapsdiabetes.
– Fastlegen bør passe på at dette blir gjort, så sant vedkommende har fått informasjon fra sykehuset eller kvinnen selv om at hun har hatt svangerskapsdiabetes.
Kvinnene skal også få informasjon om risikoen fra helsepersonellet som behandler dem under svangerskapet.
Likevel har ikke oppfølgingen alltid fungert som den skal.
I Helsedirektoratets nasjonale retningslinjer vises det til at uklare ansvarsforhold og mangelfull informasjonsutveksling har bidratt til at kvinner ikke møter til anbefalte kontroller.
Hvor utbredt problemet er i Norge i dag, finnes det imidlertid ingen tilgjengelig statistikk over, ifølge Jenum.
Dette bør kvinnene gjøre
Selv om risikoen for diabetes type 2 er forhøyet, kan kvinnene selv gjøre mye for å redusere den.
– Det er godt dokumentert at personer med økt risiko for type 2 diabetes kan redusere denne betydelig ved moderate livsstilsendringer over tid.
Regelmessig fysisk aktivitet, et sunt kosthold og vektreduksjon ved overvekt er blant tiltakene Diabetesforbundet anbefaler.
Jenum har også et råd til kvinner som hadde svangerskapsdiabetes for fem eller ti år siden, men som ikke har kontrollert blodsukkeret siden.
– De bør be om at fastlegen tar en enkel blodprøve (HbA1c). De som har fått diabetes, vil da kunne få adekvat behandling. Om prøven er normal, bør fastlegen kunne foreta en samlet vurdering av kvinnens risiko for diabetes og gi råd om livsstilstiltak.