Personlig økonomi
Slik vinner du budkrigen – uten å gå over budsjett
Skal du kjøpe bolig, og ut i budkrig i løpet av nærmeste fremtid? Da bør du få med deg rådene som kan gi deg klare forsprang i budrunden.
En budrunde er langt fra dagligdags. Da er det heller ikke lett å vite hva som er best strategi.
Skal man kjøre på med høye bud med én gang for å skremme bort andre kjøpere? Gi lave bud for å sikre at ikke sluttsummen blir for høy? Eller kanskje holde seg til trygge 50.000 per nye bud?
ABC Nyheter har spurt tre eksperter hva som er best taktikk for vinne budrunden, men også sikre seg drømmeboligen til best mulig pris.
Spesielt én strategi anbefaler de å holde seg unna.
Du kan by 1 krone
Forbrukerjurist i Forbrukerrådet, Nora Wennberg Gløersen, sier til ABC Nyheter at du selv velger hvor mye du vil by i en budrunde.
– Om du vil gå opp 1 krone, 100 000 kroner eller 1 million, er helt opp til deg.
Du kan også legge inn et bud på lik sum som forrige budgiver.
– Dette kan for eksempel være aktuelt der du vet at forrige bud ble gitt med forbehold om overtakelse langt frem i tid, mens du kan tilby deg å overta boligen raskt i tråd med selgers ønske.
Hun forteller at selger ikke er forpliktet til å akseptere høyeste bud.
Les også: Har du fått varsel om høyere boliglånsrente? Dette bør du gjøre nå.
En risikabel strategi
Andreas Eidspjeld Eriksen, boligmarkedsforsker på Housing Lab ved OsloMet, advarer mot å la seg friste til å bruke store budøkninger for å skremme vekk konkurransen.
– Helt generelt vil jeg si at dette er ganske risikabelt fordi man kan ende opp med å betale for mye, sier han til ABC Nyheter.
Hvis konkurrenten din har lagt inn sitt siste bud og har ikke mer å gå på, så vil du betale for mye for boligen hvis du gir en stor budøkning.
– I teorien vil en mikroskopisk økning da være nok til å vinne.
Han forteller at forskning på auksjoner, som også inkluderer internettauksjoner, viser sprikende resultater av slike skremmebud.
– Budgivere som har en aggressiv tilnærming til budgiving kan ende opp med å endre temperaturen i budrunden og slik at andre også gir bud med større økninger.
I tillegg mener han denne typen aggressiv budgiving være et signal til konkurrentene dine:
– De kan tro at dette er et tegn på at boligen har en større verdi enn hva de først trodde, noe som betyr at du vil påvirke den kollektive oppfatningen av boligens verdi, og dermed endres betalingsvilligheten og til slutt hvor mye boligen selges for.
Les også: Disse gir oftest best rente på boliglånet
Sett en maksgrense
Forskeren på budgiving anbefaler å sette en maksgrense for seg selv.
– Hvis ikke kan du ende opp med å betale mer for boligen enn du burde, som følge av at følelsene kan ta overhånd i den stressende situasjonen en budrunde kan være.
Han gir to eksempler:
- Hvis du blir revet med så betyr dette gjerne at du endrer fokus fra å ville kjøpe boligen til å ville slå konkurrentene dine. Uten en maksgrense kan du ende opp med å gi høyere bud enn du burde.
- Hvis du ikke har en maksgrense, vil gjerne forankringspunktet for din verdsettelse av boligen avhenge av dine konkurrenters bud. Dermed kan du ende opp med å gi for mye.
Dette er best strategi i en budrunde
Eriksen fra OsloMet anbefaler ikke store bud.
– Jeg tenker at små budøkninger kan være tryggere, men det kan også ufarliggjøre budgiving for andre budgivere, og det kan derfor også gi høyere pris. Derfor ville jeg nok gått for noe midt imellom.
I noen tilfeller kan små bud likevel vurderes.
– Hvis det kun er to budgivere igjen og du tror konkurrenten din begynner å nå sin grense mens du har mer å gå på, så kan man unngå å betale for mye hvis du gir bud med små økninger.
Den tidligere eiendomsmegleren anbefaler heller ikke korte akseptfrister.
– Dette er bare spekulasjon, men jeg tenker at dersom du utsetter konkurrenter eller selgeren for veldig korte frister så vil dette begrense mulighetene deres til å gjøre gjennomtenkte overveiinger før budfristen utløper.
Dette er han redd kan føre til at konkurrerende budgivere kan gi nye bud, fordi den korte fristen trigger en emosjonell respons som følge av stresset den kan medføre.
Ikke la deg bli revet med
– Det er viktig å sette en maksgrense. Et av formålene med maksgrensen er å ha et objektivt holdepunkt. Selv om du endrer mening i budrunden, f.eks. fordi du blir «revet med», så bør maksgensen bestå, ellers kan du ende opp med å betale for mye.
Les også: Store prisforskjeller i butikkene – Her er det opp mot 60 prosent dyrere.
Anbefaler ikke taktikk i budrunden
Carl O. Geving, administrerende direktør hos Norges Eiendomsmeglerforbund, sier til ABC Nyheter at de opplever at mange kjøpere er opptatt av «taktikk». De anbefaler selv en annen tilnærming.
– Vårt generelle råd er å fokusere på egne rammer og hva boligen faktisk er verdt for deg. Å forsøke å «spille spill» med svært lave bud gir sjelden noen gevinst.
De viktigste rådene fra oss er at budgivere:
- Setter seg godt inn i boligens verdi og markedet
- Har finansiering avklart på forhånd
- Legger inn bud som reflekterer egen betalingsvilje