Livsstil
Johan Haugsrud: Her må du ta med barna i sommer
Flaggermushule, hengebru som kiler skikkelig i magen, øyhopping eller badeplass med slengtau og hoppetårn – dette er de beste turene med barn i Oslo.
Johan Haugsrud har alltid vært glad i å gå på tur, men som barn syntes han det var kjedelig å gå på tur «bare for å gå på tur». Selv drømte han om å bli eventyrer, men tilfeldighetene ville ha det til at han i dag lever av å vise frem Norske perler til en halv million følgere i sosiale medier.
Haugsrud er selv oppvokst i Oslo og i fjor ga han ut boka Utforsk Oslo - 111 ting å finne på i verdens gøyeste by. Nå deler han sine aller beste tips til turer for familier i Oslo-området med ABC Nyheter.
Dette er Johans 4 beste turer med barn i Oslo
– Da jeg var liten, syntes jeg det var det kjedelig å gå på tur bare for å gå på tur. Jeg synes det var best om det skjedde noe mer enn bare å gå, og har derfor funnet turer med opplevelser og små «eventyr» underveis på turen.
– Små grotter, badesteder, hengebruer, ruiner – det tror jeg barn vil synes er morsomt. På disse turene har jeg også hatt i mente at man drar på tur for opplevelsens, ikke distansens skyld.
Han har også troen på kortere turer hvor man setter opp en piknik og lar barna bestemme litt hvor man skal gå.
– Så kan man stoppe og leke litt underveis, da tror jeg turen blir morsommere for alle.
Les også: Visste du forresten at dette er Norges mest populære fjellturer i fjor?
1. Kikutstua i Nordmarka
Haugsruds første anbefaling er Kikutstua i Nordmarka. Stua hører til Skiforeningen og tilbyr både mat i kafé og overnatting.
Det er flere måter å komme seg til hytta på, alt etter hvor langt man vil gå, men Haugsrud anbefaler å starte med Sognsvann.
– Man kan både sykle eller gå inn til hytta og ved hytta ligger det et vann hvor man kan både bade og padle. Inne på hytta kan man kose seg med god mat og drikke.
– Det fine med Kikutstua er at barna har noe å se frem til, og det blir ikke bare «kjedelig gåing».
2. Tre i én: Båntjern, Vettakollen og flaggermushulen Gaustad gruve
– Neste forslag er egentlig tre i én.
Turen går til Vettakollen, Båntjern og flaggermushulen Gaustad gruve.
– Vettakollen er jo en klassiker. Mye fordi det er den beste utsikten i Oslo, men det mange ikke vet er at rett under kollen har du også en fin badeplass. Her har du både slengtau og hoppetårn, og det er et oversiktlig område, så det er trygt å ha med barn.
Det er også rett rundt hjørnet for en såkalt flaggermushule.
– Hulen er et flaggermusreservat på vinteren, men man kan gå inn der på sommeren. Det er en kul hule som jeg selv syntes det var veldig gøy å besøke da jeg var liten.
3. Bjørnsjøhelvete – tur for barn som liker spenning
– Nummer tre er Bjørnsjøhelvete. Denne tok jeg rett og slett med fordi jeg synes det er en kul hengebro å gå på. Det kiler i magen, noe jeg selv ville likt når var liten.
Neste på lista kiler i magen til både store og små.
Det er nærmere bestemt hengebrua over juvet mellom Skjærsjøen og Bjørnsjøen.
Historien om den 22 meter lange broa, som stod klar i 1955, er at den skulle tåle vekten av en mann og en hest.
I 2020 ble den restaurert av Statsnett, og det er nå et populært turmål for store og små.
4. Øyhopping i Oslofjorden
Haugsruds siste tips er å ta med barna på øyhopping i Oslofjorden.
– Det er på en måte ikke en tur, da, men jeg vil anbefale småbarnsforeldre å ta med barna på en av Oslo-båtene i sommer. Kanskje til Hovedøya.
På hovedøya anbefaler han en tur til ruinene, nedpå stranda eller å følge øyas mange stier.
– Så kan barna finne veien litt selv.
Forfatteren kaller det en klassiker.
– Men selv om jeg har bodd i Oslo hele livet, så føler jeg at jeg har gjort det altfor lite.