Personlig økonomi

Få lar seg skremme av børsuroen

Selv om uro i verden preger overskriftene, lar de fleste norske fondssparere seg ikke skremme. 

Nært bilde av elektroniske børstavler med røde kurser på New York Stock Exchange.
Kurstallene lyser rødt på New York-børsen, mens norske eksperter råder småsparere til å sitte stille i båten under uroen.
Publisert

De færreste av oss er bekymret for hvordan krigen i Midtøsten påvirker sparing og investeringer, ifølge en ny undersøkelse Norstat har gjort for Frende Forsikring. Ekspertene er samstemte: For langsiktige sparere er panikk sjeldent en god strategi.

Les også: Norge planlegger for bensin-krise

Nordmenn holder stort sett roen

Frendes nye undersøkelse tyder på at børsuroen foreløpig ikke har satt en alvorlig støkk i folk flest. Bare 14 prosent sier de er bekymret for hvordan krigen i Midtøsten påvirker sparingen og investeringene deres, skriver de i en pressemelding

Kenneth Sjåvåg, forbrukerøkonom i Sparebanken Norge, forklarer det med at mange nordmenn har stått i markedsuro flere ganger de siste årene og derfor har blitt mer vant til svingninger.

– Det er en lav andel, synes jeg. Erfaringene nordmenn har fått de siste årene spiller inn. Etter flere store børsfall i moderne tid er folk blitt mer vant til svingninger, sier Sjåvåg.

Frende peker samtidig på at rekordmange nordmenn investerte i aksjefond i 2024. 

Ifølge seniorrådgiver Marius Solberg Anfinsen i Frende tyder det på at flere både har penger å investere og i større grad aksepterer at uro er en del av det å være i markedet. Han viser også til at mange småsparere lærte under koronapandemien at det kan lønne seg å holde fast ved planen når markedene faller.

Nordmenns fondsparing i tall:

  • 32 mrd. kroner i nettosparing fra personkunder
  • 19,1 mrd. gikk til aksjefond
  • 809 mrd. kroner i personkundenes fondskapital
  • 205 mrd. kroner i samlet nettotegning, tidenes høyeste tall.
  • 2.875 mrd. kroner i samlet forvaltningskapital
  • Netto inn i norske og europeiske aksjefond, ut av globale og nordamerikanske fond

Kilde: Verdipapirfondenes forenings årsstatistikk 2025

Markedet kan snu raskt

Pressemeldingen fra Frende bygger dermed videre på et råd som har gått igjen hver gang børsene skjelver: Tenk langsiktig og unngå å gjøre forhastede grep. 

Erik Bruce, sjefstrateg i Nordea, har tidligere forklart til ABC Nyheter at det fortsatt er det tryggeste utgangspunktet for de fleste sparere.

– Det kjedelige rådet er å sitte stille i båten. Det anbefaler vi nå også, sa Bruce til ABC Nyheter.

Erik Bruce er sjefstrateg i Nordea.

Han understreket samtidig at markedet kan snu raskt, og at det derfor er svært vanskelig å time både salg og gjeninntreden. 

Nettopp det er også kjernen i rådene fra Frende og Sparebanken Norge: Har du en lang tidshorisont, er det vanligvis bedre å stå i uroen enn å hoppe av og på.

Panikksalg kan være dumt og dyrt

Bruce advarer mot den klassiske småsparerfeilen: å selge når frykten er størst. Når markedet først faller, kommer ofte de sterkeste børsdagene tett på nedturen. Da kan de som selger seg ut i panikk, gå glipp av mye av oppgangen som følger. Han peker også på at det er krevende å treffe riktig tidspunkt for å kjøpe seg inn igjen.

Samtidig er rådet ikke at alle penger skal stå i aksjefond. Frende understreker at penger du trenger på kort sikt, eller reserver til uforutsette utgifter, bør stå trygt på konto. Poenget er at langsiktighet fungerer best for penger du faktisk kan la stå gjennom uro og tilbakeslag.