KRONIKK
Hvorfor jeg boikottet de store dagligvarekjedene en hel måned
Ved å droppe de store dagligvarekjedene i september, sparte jeg 5000 kroner.
Etter å ha lest nok en artikkel om hvordan dagligvarekjedene dytter kostnadene sine over på oss som forbrukere, fikk jeg nok.
Jeg bestemte meg for å droppe de tre store dagligvareaktørene NorgesGruppen, Coop og Reitan i hele september. Planen var som følger: jeg skulle ikke handle i noen butikker, hverken dagligvare eller annet, som var eid av de store aktørene. Allerede her kom problemene.
For hvor mye er det egentlig de tre store eier?
La oss starte med den største først.
Noe er definitivt råttent i norsk dagligvarebransje.
NorgesGruppen
Totalt sett så kontrollerer NorgesGruppen rundt 43 prosent av det norske dagligvaremarkedet. De eier butikker som: Kiwi, Meny, Spar, Joker, og Jacobs, men til min store overraskelse så stoppet de ikke der. De eier også kioskkjeden Deli De Luca, Norli og Adlibris/Libris bokhandler, og nylig kjøpte de opp NMD (Norsk Medisinal Depot), som eier Vitus Apotek og Ditt Apotek.
Jeg satt nesten drikken i halsen, da jeg leste dette. For med kontroll over både dagligvarebutikker og apotekkjeder i enkelte områder, får NorgesGruppen i praksis monopol-lignende makt over grunnleggende behov som mat og medisiner. Noe som er en urovekkende utvikling.
Oppkjøpet er for tiden under behandling hos Konkurransetilsynet, men personlig så tviler jeg på at det blir lagt noen føringer for oppkjøpet.
Coop
Coop som teknisk sett er et samvirkelag, som er eid av medlemmene, er litt lettere å håndtere. Der er det med et unntak lett å se hvilke butikker som er eid av Coop. Innenfor Coop-paraplyen har vi: Coop Extra, Coop Obs, Coop Obs Bygg, Coop Prix, Coop Mega, Coop Byggmix og Matkroken.
Reitan AS
Så har vi til sist Reitan AS. Den minste av de tre aktørene, men likevel en aktør som sitter på mye.
I dagligvaremarkedet eier de Rema 1000, men visste du at Reitan også eier Uno-X/YX bensinstasjoner? For det visste nemlig ikke jeg da jeg startet med dette prosjektet. De eier også kioskkjeden Narvesen.
Ikke lett
Den første uken med boikott brukte jeg mye tid på å orientere meg om alternativene i området mitt. Jeg er bosatt i Skien og har ganske mange alternative butikker å handle hos. Vi har også en aktiv Reko-ring, og flere gårdsutsalg.
Likevel var det ikke så lett i starten.
Vi mennesker er vanedyr og når de store kjedene ligger strødd langs veiene overalt, så skal det litt ekstra innsats til for å bruke alternativene vi har utenom.
«Ingen alternativer»
Jeg bestemte meg også for å dokumentere boikotten på sosiale medier, noe som viste seg å bli mer populært enn jeg så for meg. Jeg fikk mange støttende tilbakemeldinger og flere som nevnte det jeg allerede mistenkte:
«Jeg har ingen andre alternativer enn de tre store aktørene».
Det er nettopp her problemet ligger, for hva skjer når oligopolet får handle fritt uten noen nevneverdig kontroll?
De store kjedene har allerede blitt dømt av Konkurransetilsynet for ulovlig prissamarbeid, men i det store og hele så er det vi forbrukerne som sitter igjen med regninga. Tallene viser at driftsoverskuddet til dagligvarekjedene økte med omtrent 17 prosent fra 2023 til 2024. Samtidig er det flere og flere som rapporterer at de må hoppe over måltider eller at de sliter med å ha råd til mat. Tall fra SSB viser også at en standard handlekurv for en familie på fire har økt med 33 prosent fra 2021 til 2024.
Noe er definitivt råtten i norsk dagligvarebransje.
Vi sitter med makt
Det store spørsmålet er, hva kan vi gjøre med det? Vi som forbrukere sitter faktisk med en del makt selv om det kan virke maktesløst for tiden. Om du har mulighetene, dropp de store dagligvarekjedene, om ikke hele tiden, i alle fall noe av tiden.
Så se deg rundt etter hvilke alternativer som finnes der du bor. Dersom du ikke har mulighet til å kutte dem ut, så legg press på kjedene. Spør om de kan ta inn mat fra flere lokale produsenter og dropp butikkenes egne merkevarer. Kjedene påstår at disse produktene er med på å gi oss bedre utvalg, men gjør de virkelig det når nesten hele butikkhyllen er full av produkter som kjedene selv eier?
Jeg for min del kommer til å fortsette å handle så mye som mulig utenfor de store kjedene. Ved å droppe de store dagligvarekjedene i september, satt jeg igjen med en total besparelse på 5000 kroner. For meg har dette vært startskuddet på et skifte.
Stemmer er ABC Nyheters debattseksjon. Dette er meningsytringer, og innholdet står for skribentens regning. Ønsker du å bidra? Send kronikk eller debattinnlegg til stemmer@abcnyheter.no.