KRONIKK

Hvor er støtta til strømsparing, Støre?

Det ser mørkt ut for Stortingets strømsparemål. Konsekvensene? Økte kostnader for deg, meg og næringslivet, unødvendige naturødeleggelser og brems i omstillinga vekk fra fossil energi.

Naturvernforbundet forventer at Arbeiderpartiet, Senterpartiet, Rødt og SV nå bruker budsjettforhandlingene til å rette opp i regjeringa sine kutt, skriver Pernille Hansen.
Publisert

Denne uka kom riksrevisor Karl-Eirik Schjøtt-Pedersen med rene ord for penga: Virkemidlene for energieffektivisering har ikke vært godt nok innrettet, eller kraftfulle nok. 

Vi trenger en kraftpakke for energisparing og energieffektivisering, og potensialet er stort: 

Energikommisjonen anslår at vi kan spare 15-20 TWh bare i bygg i Norge. Til sammenligning ligger forbruket til alle norske husholdninger rett under 40 TWh. Stortinget har satt et rolig mål om 10 TWh spart innen 2030 – og her er sågar solceller på tak med i regnestykket. 

Sannheten er enkel: Det er ikke mulig å produsere strøm uten at det går utover naturen på en eller annen måte.

Med virkemidlene vi har i dag ligger vi an til å klare drøyt 2, altså litt over én femtedel av målet og 10 prosent av potensialet.

Norge står midt i en kraftdebatt med harde fronter. Vi trenger strøm for å omstille samfunnet vekk fra fossilalderen, men arealendringer er den største pådriveren for naturtapet. Midt i debatten kommer spørsmål om datasenter.

Det har blitt tydelig for mange at vi er nødt til å bestemme oss for hvordan vi vil prioritere krafta.

Sannheten er nemlig enkel: Det er ikke mulig å produsere strøm uten at det går utover naturen på en eller annen måte. 

Hvis målet vårt er å sikre nok kraft samtidig som vi begrenser naturinngrepene, bør vi melke energieffektivisering for alt vi kan først, skriver Hansen.

Unike og sterkt trua arter er sårt avhengige av både fjell og fosser. Natur er ikke et overskuddsareal som står og venter på neste samfunnsprosjekt. Når naturområder bygges ned eller deles opp, mister arter leveområder, og økosystemene blir mindre robuste. Vi mister også andre viktige verdier: naturopplevelser, karbonlagring og flomdemping. 

Jeg tror du er klar over det: Strømmen du bruker hjemme, har kosta natur å produsere. Bedre hjelp til å bruke den smartere burde være førstepri.

Så er det også bred enighet om at energieffektivisering er viktig. Utfordringen er at å spare strøm fortsatt behandles som et tilleggstiltak – en nice-to-have – mens oppmerksomheten rettes mot ny produksjon.

Hvis målet vårt er å sikre nok kraft samtidig som vi begrenser naturinngrepene, bør vi melke energieffektivisering for alt vi kan først. 

Høres dette ut som en plan vi ikke har tid til, midt i klimakrisa? Det går faktisk mye raskere å spare strøm enn å bygge ut ny kraftproduksjon og ny nettkapasitet. Det beste: Teknologien finnes. Mange tiltak er lønnsomme. Kompetansen finnes i stor grad også. Det som mangler er mer politisk handlingskraft og gode virkemidler. 

Naturvernforbundet forventer at Arbeiderpartiet, Senterpartiet, Rødt og SV nå bruker budsjettforhandlingene til å rette opp i regjeringa sine kutt.

Stemmer er ABC Nyheters debattseksjon. Dette er meningsytringer, og innholdet står for skribentens regning. Ønsker du å bidra? Send kronikk eller debattinnlegg til stemmer@abcnyheter.no.