Stemmer
Får spåmannen Johan Galtung rett?
Avdøde Johan Galtung spådde Sovjetunionens fall. Så falt det. Deretter spådde han USAs undergang.
Da Johan Galtung møtte studenter i Trondheim i september 2004, var den amerikanske valgkampen inne i sine siste måneder. Det var sittende president George W. Bush mot demokratenes John Kerry.
«Kerry vil med min beste gjetning tape valget», sa Galtung.
Galtung fikk rett. Selvsagt. Som han hadde fått før, mest legendarisk da han spådde Sovjetunionens fall i 1980. Det skulle skje i 1990, mente han. Ganske spot on.
Samfunnsforsker Johan Galtung (1930–2024), for uinnvidde, er noe av en legende. Han regnes som grunnlegger av freds- og konfliktforskningen, utga et tresifret antall bøker. I 1959 grunnla han Institutt for fredsforskning (PRIO).
Og så var han altså en ganske presis spåmann.
Under møtet studentene i Trondheim i september 2004 kom han med en ordentlig stor én: Det amerikanske imperiet kommer til å gå under innen 2020.
Er det ikke dit vi er på vei nå? Med Trump og Musks nedbygging av føderale institusjoner.
Med «Det amerikanske imperiet» menes dominansen eller hegemoniet USA har hatt særlig etter andre verdenskrig – over en rekke land i store deler av verden. Altså USAs enorme innflytelse og makt i verden. Galtung mente ikke at nasjonen USA ville gå i oppløsning i 2020.
Nå gikk jo heller ikke «Det amerikanske imperiet» under i 2020. Så Galtung tok jo feil.
Men kan han likevel få rett, litt sent?
«Jeg elsker USA, men hater imperiet », sa Galtung til trondheimstudentene i 2004, gjengitt i Universitetsavisa og Adresseavisen.
Og så:
«USA er på vei til å utvikle seg til et fascistisk diktatur».
Dette var lenge før det var noen realisme i tanken på Donald Trump i Det hvite hus.
Fredsprofessoren var sikker på at det amerikanske imperium ville gå under innen år 2020. Og at før det ville landet bli til «et fascistisk diktatur med mål å bevare USAs posisjon».
Er det ikke dit vi er på vei nå? Med Trump og Musks nedbygging av føderale institusjoner. Motivasjonen om å bevare – og styrke – USAs posisjon er jo formulert i selve navnet til «MAGA»-bevegelsen.
Altså, ingen av oss vet hvordan verden vil se ut når Trumps presidentperiode går mot slutten. Kanskje er det fred og økonomisk blomstringstid i verden.
Men kanskje får Galtung rett.
USA har virket stabiliserende og vært vår allierte i over 80 år, og det er en skremmende tanke at «Det amerikanske imperiet» kan falle.
Det aller mest er skremmende er likevel krampetrekningene før vi kommer dit.
(Stemmer er ABC Nyheters debattseksjon. Her skriver faste og sporadiske bidragsytere om nyhetsaktuelle temaer. Vi har også et samarbeid med den politiske nettavisen Altinget.no . Brenner du inne med en mening eller analyse, kan du sende teksten til stemmer@abcnyheter.no, så vil vi vurdere den).