Bønn fra Danmark
Vi trenger Norge som motvekt til Trumps «drill, baby, drill»-agenda.
Dette debattinnlegget ble først publisert på Altinget, som ABC Nyheter har et samarbeid med.
Norge er det landet i verden som har aller best forutsetninger til å vise veien ut av olje- og gassalderen og blåse nytt liv i den globale klimakampen. Dere har kapitalen, kompetansen og arbeidskraften som trengs for å gjennomføre en kontrollert og rettferdig omstilling, samtidig som dere sikrer arbeidsplasser og forutsigbarhet for industrien.
Det plasserer Norge i en helt særskilt situasjon. Dere kan faktisk tilføre sårt tiltrengt håp til den globale klimakampen: Hvis Norge bestemmer seg for å fase ut oljeindustrien og gjennomføre en grønn omstilling, viser dere at også andre oljestater kan gjøre det samme.
Dessverre trekker den norske regjeringen for tiden Norge i en helt annen retning.
Dette er Altinget
Altinget.no er Norges første rendyrkede politiske nettavis. Med 28 nisjemedier i Danmark og 11 i Sverige er Altinget allerede et etablert mediehus i Norden. Målet er å øke forståelsen for nasjonal og europeisk politikk gjennom nisjejournalistikk av høy kvalitet – med et nøytralt utgangspunkt.
Fra undring til forskrekkelse
Jeg leder en dansk klimaorganisasjon som har hatt en avdeling i Norge de siste tre årene. I løpet av denne tiden har jeg gått fra å undre meg over Norges uutnyttede klimapotensial, til å bli forskrekket over hvorfor nabolandet vårt med unike forutsetninger for å omstille seg, heller fører en oljepolitikk samsvarer med Trumps slagord «drill, baby, drill»?
Forskrekkelsen ble ytterligere styrket nå i januar. Tidligere denne måneden kom nyheten om at den norske regjeringen utsteder 57 nye oljelisenser og foreslår å utvide leteområdet for neste års tildeling av oljelisenser. Majoriteten av det utvidede leteområdet ligger i det sårbare Barentshavet, der det i dag mangler et ekstremt dyrt gassrør dersom en oljeboom i det hele tatt skal gi mening.
Les også på Altinget: Aasland: EU bør realitetsorientere seg om oljeaktivitet i Arktis
I slutten av januar åpnet energiminister Terje Aasland for å bygge nettopp dette gassrøret – hele veien fra Barentshavet til Europa.
Alt dette skjer til tross for at verden har funnet mer olje, kull og gass enn vi kan bruke dersom vi skal sikre en levelig planet for alle.
Legger opp til en risikofylt oljeboom i Barentshavet
Det er ikke bare energiministeren, men også statsminister Jonas Gahr Støre, som ønsker å utvide oljeproduksjonen på norsk sokkel. Den norske regjeringen gjør nå alt den kan for å skape en boom i Barentshavet ved hjelp av utvidede leteområder i Barentshavet og det foreslåtte gassrøret.
Hvorfor den norske regjeringen kjemper for en risikofylt oljeboom i et område med unik natur og sårbare økosystemer, er vanskelig for meg å forstå. Som de fleste andre dansker, har jeg alltid trodd at nordmenn elsker naturen.
Et utslipp i denne regionen ville være nesten umulig å rydde opp i, og ville få alvorlige konsekvenser for dyrelivet. Gassrøret vil også krysse de svært sårbare havområdene utenfor Lofoten, Vesterålen og Senja, og innebære stor risiko for livet i havet og fiskerinæringen.
Som de fleste andre dansker, har jeg alltid trodd at nordmenn elsker naturen.
Økt oljeproduksjon i Barentshavet er også økonomisk risikabelt. Det vil kreve massive investeringer i ny infrastruktur for fossilt brensel i et værhardt og vanskelig tilgjengelig område. Utsiktene til å tjene penger her vil være mye lavere enn for den oljen Norge allerede har hentet opp.
Dette vil være en enorm feilinvestering som låser Norge enda tettere til en framtid dominert av olje og gass, i en tid hvor det haster at vi satser på morgendagens fornybare næringer.
Fra mitt perspektiv er det så åpenbart at Norge nå burde bytte spor og innta den grønne lederrollen.
EU vil ikke ha norsk olje og gass fra Barentshavet
Støre og Aasland forsvarer oljepolitikken ved å peke på Norges ansvar for å sikre EUs energisikkerhet. Hovedargumentet bak Norges oljemani er at Norge må være i stand til å sikre forsyningen til EU i mange tiår fremover.
Men EU vil ikke ha norsk olje og gass fra Barentshavet. Etter at Aasland nylig åpnet for gassrør, sa EU-kommisjonen at de fremdeles vil ha et internasjonalt forbud mot olje og gass i Arktis.
De trenger den heller ikke. Gassen som Europa vil trenge i årene som kommer, finnes allerede i eksisterende felt og eksisterende infrastruktur for fossilt brensel. Dette slås fast av både Det internasjonale energibyrået og tenketanken E3G.
Les også på Altinget: Ingen helter i Melkøya-debatten
Ifølge den siste World Energy Outlook har etterspørselen etter gass i EU falt med rundt 20 prosent siden Russlands invasjon av Ukraina, og forventes å falle med ytterligere 20 prosent innen 2035.
Omtrent tre fjerdedeler av Norges gasseksport går til EU-land, mens resten nesten utelukkende selges til Storbritannia. Dette gjør norske gassprosjekter særlig sårbare i møte med strengere klimapolitikk i begge markedene. På toppen av dette har EU og Storbritannia en sikkerhetspolitisk vilje til å produsere fornybar energi selv, i stedet for å importere dyr olje og gass fra utlandet.
Danske finanssektor vender ryggen til norsk oljeindustri
Det er ikke bare den danske klimabevegelsen som stiller seg skeptiske til utviklingen i Norge. Store deler av den nordiske finanssektoren har også vendt ryggen til norsk oljeindustri.
Allerede i 2023 sluttet Danske Bank med nye lån til norske oljeselskaper som vil jakte etter mer olje og gass. Åtte av de største danske pensjonskassene har også utelukket de samme oljetørste selskapene.
Vi trenger at den norske regjeringen skaper ro rundt fremtiden til Arktis.
Vi trenger Norge som motvekt til Trump i klimakampen
De gode nyhetene er at Norge kan skifte kurs og lede vei. Vi har nettopp sett Norges statsminister være en viktig motvekt til Trump i kampen om Grønland. Nå trenger vi at han gjør det samme i klimakampen.
Ifølge statsministeren er motivasjonen hans til å beskytte oljeindustrien at Norge må hjelpe Europa og resten av verden «i den turbulente tiden vi lever i».
Hvis det er målet til Støre, så trenger både vi i de nordiske nabolandene deres, og resten av verden, at den norske regjeringen respekterer klimavitenskapen ved å stoppe norsk oljeleting og vedta en plan for sluttfasen til olje og gass.
Vi trenger at den norske regjeringen skaper ro rundt fremtiden til Arktis ved å verne den norske delen av dette ekstremt sårbare og uvurderlige området på vår felles klode.
Les også på Altinget: Epstein skulle ordne møte med det norske oljefondet
Stemmer er ABC Nyheters debattseksjon. Dette er meningsytringer, og innholdet står for skribentens regning. Ønsker du å bidra? Send kronikk eller debattinnlegg til stemmer@abcnyheter.no.