Politikk
Venstre-grep får Listhaug til å knurre
Venstre-lederen har allerede strukket ut en hånd til MDG, og spurt om de kunne tenkt seg et samarbeid.
Guri Melby kunne glise fra øre til øre i Vandrehallen på Stortinget natt til tirsdag.
For Oslo er fasiten at de borgerlige partiene får 31 mandater mot 27 rødgrønne, når alle stemmene er talt opp.
Et av Melby og Venstres viktigste mål med valgkampen var å gjøre et godt valg i Oslo og å komme i posisjon til å bidra til et skifte.
Vil ha fokus på miljø og klima
Venstre-lederen har allerede strukket ut en hånd til MDG, og spurt om de kunne tenkt seg et samarbeid.
– Vi tror det kunne vært bra for byen. Så får det være opp til MDG om de vil ta den type samtale eller ikke, sier Melby til Nettavisen.
Partilederen ønsker seg et sentrum-Høyre-samarbeid med fokus på miljø og klima.
(Artikkelen fortsetter under bildet).
Listhaug med klart nei
Det får Frp-leder Sylvi Listhaug til å knurre.
– Nå er det én ting som er viktig, og det er at MDG ikke skal få noe makt, sier Frp-lederen til Nettavisen.
Listhaug er tydelig på at det både er «fantastisk» og «på tide» at Oslo får et blått styre, men er samtidig klinkende klar på at døren ikke er åpen for MDG.
I Oslo endte Høyre, slik det ser ut nå, med en oppslutning på 32,6 prosent. Det er en oppgang på 7,2 prosentpoeng. Venstre gikk opp 3,3 prosentpoeng, og endte med 9,1 prosent, mens Frp gikk opp ett prosentpoeng til 6 prosent.