USA testet neste generasjon våpen i Norge
Luftforsvarets F-35 har sammen med US Air Force testet et nytt presisjonsvåpen. Det skjedde i Norskehavet, utenfor Andøya i Nordland.
Onsdag 3. september deltok fire norske F-35 og ett norsk P-8 Poseidon i et langtrekkende angrepsscenario i Norskehavet utenfor Andøya, sammen med et amerikansk bombefly av typen B-2 Spirit.
Målet var å bekjempe et sjømål i en realistisk setting. B-2-flyet skjøt et nytt presisjonsvåpen mot målet, i en test som ble vurdert som svært vellykket, opplyser det amerikanske luftforsvaret i en pressemelding.
Norge bidro med mannskap, infrastruktur og luftrom, og US Air Force kommenterer at den norske bistanden gjorde det mulig å gjennomføre en realistisk angrepstest i et operativt krevende miljø i nord. For å kunne gjennomføre oppdraget fikk de også hjelp av blant andre det norske Sjøforsvaret og Andøya Space.
– Det tette forsvarssamarbeidet med USA har vært viktig for Norge i mer enn 75 år. USA er det ledende landet i Nato, og den største bidragsyteren i alliansen. En videre utvikling av det bi-laterale samarbeidet er av gjensidig interesse, sier viseadmiral Rune Andersen, sjef for Forsvarets operative hovedkvarter.
Presisjonsvåpen
US Air Force opplyser at testen i Norskehavet gjaldt Quicksink, et maritimt presisjonsvåpen utviklet av Air Force Research Laboratory.
Quicksink gjør en bombe «smart» mot bevegelige sjømål ved å montere ekstra sensorer og programvare. Målet er torpedo-lignende effekt – men levert fra fly, til lavere kostnad enn tradisjonelle anti-skip-våpen. Systemet utvikles i både 500 og 2 000 punds varianter; en 500-punds utgave ble i juni 2025 sluppet fra B-2 under testing ved Eglin.
Amerikanerne omtaler Quicksink som «neste generasjons presisjonsvåpen for maritime angrep».
– Vi er meget fornøyd med at amerikanerne ønsker å teste slike nye våpen sammen med norske styrker. Dette viser at USA prioriterer å opprettholde stabilitet og sikkerhet i nordområdene, som er viktig både for norsk, europeisk og amerikansk sikkerhet, sier Andersen.
Poenget med testen var både å sjekke at våpenet virker som det skal, og å bekrefte at B-2 kan fly langt, bære mye og brukes effektivt mot mål til sjøs. I praksis betyr dette at fly og sensorer delte måldata over lange avstander, også via samband som ikke krever direkte sikt, slik at riktig fly fikk riktig mål til rett tid.
Amerikanerne kommenterer at operasjonen viser at norsk og amerikansk luftmakt kan samvirke om målbekjempelse til sjøs, og at ny teknologi kan integreres raskt i alliert struktur.
Beredskap i nord
– Allierte trener, øver og opererer jevnlig i Norge for å være klar til å operere i alle årstider, ved større kriser eller krig. Det bidrar til økt kollektiv sikkerhet og avskrekking for fremtidige angrep mot Norge og i Norden. NATO er en defensiv forsvarsallianse, samtidig er alliansen alltid klar til å reagere dersom vi blir utfordret, uttaler viseadmiral Rune Andersen i Forsvarets pressemelding.
Se flere bilder fra operasjonen under.