Iran-krigen:
USA brukte våpen for over 50 milliarder kroner på to dager
Amerikanerne brukte mange avanserte våpen da de angrep Iran. Det kostet.
SE SISTE NYHETSVIDEO
Det amerikanske forsvarsdepartementet – også kjent som Pentagon – anslår at prislappen på USAs våpenbruk de to første dagene i krigen mot Iran er på 5,6 milliarder dollar.
Det skriver The Washington Post.
Summen tilsvarer over 53 milliarder kroner.
Estimatet skal ha blitt delt med den amerikanske kongressen mandag.
Vil be om mer penger
Ifølge den amerikanske avisen er det ventet at Trump-administrasjonen kommer til å be Kongressen om mer penger til krigen.
Det kan skje allerede denne uken.
Administrasjonen kan komme til å be om titalls milliarder dollar, skriver avisen etter å ha snakket med tjenestepersoner.
Washington Post har tidligere omtalt at USA har avfyrt flere hundre presisjonsvåpen siden de gikk til angrep på Iran.
Det inkluderer avansert luftvern og Tomahawk-missiler, skriver avisen.
Den amerikanske sentralkommandoen, som er ansvarlig for USAs militæroperasjoner i Midtøsten, har tidligere uttalt at over 5000 mål har blitt truffet av mer enn 2000 våpen.
Har trolig blitt billigere
Angrepene på Iran har trolig blitt billigere i takt med at USA og Israel har fått bedre kontroll over luftrommet over Iran.
Mark Cancian ved Center for Strategic and International Studies sier til avisen at skiftet bort fra langtrekkende våpen vil senke prisen på hvert angrep betraktelig.
Washington Post har spurt Pentagon om tilstanden til våpenlagrene.
– Vi har alt vi trenger for å gjennomføre ethvert oppdrag på det tidspunktet og stedet presidenten velger, og innenfor enhver tidsramme, svarer en talsperson.