Verden
Ukrainas ambassadør til FN med pek: – Hvor mange var det som stemte for Russland?
Den ukrainske ambassadøren til FN Sergij Kyslytsya dukket opp med kikkert i salen, i håp om å kunne få øye på de fire som sammen med Russland i mot FNs vedtak om å fordømme Russlands ulovlige annektering av ukrainske områder.
Onsdag vedtok FNs hovedforsamling å fordømme Russlands annektering av Donetsk, Luhansk, Kherson og Zaporizjzja-regionen til Russland. Resolusjonen har vært på trappene i flere dager, og vestlige land har jobbet for å få flertall blant medlemslandene. 143 land stemte for, 5 imot og 35 land avsto fra å stemme, deriblant Kina, India, Sør-Afrika og Pakistan.
Dagen etter delte den ukrainske ambassadøren et bilde av seg selv på sosiale medier. Bildet viser Kyslytsya som har møtt opp til generalforsamlingen ved hovedkvarteret i New York onsdag med kikkert. Angivelig i håp om å kunne få øye på de som muligens kom til å stemme for russisk side, skriver Business Insider.
Da bildet ble delt dagen etter var det allerede klart at totalt fire stemte imot, henholdsvis Syria, Nicaragua, Nord-Korea og Belarus, i tillegg til Russland. Ifølge Kyslytsya er det altså disse ytterst få han forsøker å få øye på i det ellers folksomme rommet.
«Gode gud! Jeg kan ikke se dem! Hvor mange sa dere stemte for Russland? 4? Jøje meg», skrev Kyslytsya i innlegget sitt på Twitter.
143 land stemte altså for et krav om at territoriene returneres til Ukraina, 5 stemte imot, og 35 avsto fra å stemme, enkelte av dem er tidligere sovjetiske stater.
– Her kommer FN sammen i et klart og tydelig flertall, hvor fornuft, moral og ære seirer. Hvem ønsker, eller tåler, å stå på feil side av hekken i dette historiske øyeblikket? sier Kyslytsya til CBS News.