Ukraina tar i bruk drone-drepere til rundt 1.000 dollar

Har gått fra prototype til masseproduksjon i løpet av få måneder i 2025.

En ingeniør monterer en interceptor-drone fra selskapet General Cherry i verkstedet i Ukraina.
Publisert Sist oppdatert

Etter gjentatte nattlige angrep mot ukrainske byer og kraftinfrastruktur har Ukraina begynt å rulle ut såkalte interceptor-droner: små, raske droner som brukes til å avskjære og ødelegge innkommende mål i lufta. Ifølge Associated Press (AP) kan enkelte av disse koste så lite som 1.000 dollar, og har gått fra prototype til masseproduksjon i løpet av få måneder i 2025.

Luftvernmissiler er dyre og ofte begrensede i antall, mens droner kan produseres i større volum og tilpasses raskt. AP beskriver dette som et skifte der Ukraina i større grad bygger lag på lag med rimelige systemer – i stedet for å være avhengig av noen få, kostbare våpen som tar tid å erstatte.

«Sting» og «Bullet»

AP trekker fram blant annet modellen «Sting» fra den frivillig-drevne startupen Wild Hornets, og «Bullet» fra selskapet General Cherry. Drone-typene er konstruert for å kunne akselerere og kollidere med - eller detonere nær - fiendtlige droner. Operatørene styrer dem via skjermer eller såkalte FPV-briller.

Til AP sier en representant for General Cherry at dronene de forsøker å skyte ned kan koste alt fra 10.000 til 300.000 dollar.

Ifølge Reuters har president Volodymyr Zelenskyj tidligere uttalt at Ukraina trenger rundt 6 milliarder dollar for å finansiere produksjon med et mål om 1.000 interceptor-droner om dagen, for å spare missilbeholdningen. Reuters melder at en nedskyting med drone kan koste rundt en femtedel av en tilsvarende nedskyting med missil.

Russlands droner endrer seg

Russland har i stor grad brukt iranskutviklede Shahed-droner og russiskproduserte varianter i angrep mot ukrainske byer. AP peker på at Russland fortløpende utvikler nye modeller – blant annet med ulike sensorer og mottiltak – og at Ukraina svarer med raskere iterasjon og tilpasning på sin side.

Billige drone-avskjærere kan ta ned flere mål, men eksperter poengterer at de må styres raskt og riktig av erfarne operatører – og brukes sammen med annet luftvern, om effekten skal bli maksimal.

Tidligere i år har Center for European Policy Analysis (CEPA) beskrevet hvordan begge sider også bruker lokkedroner/decoys for å overbelaste luftvern, avdekke posisjoner og skape «korridorer» for angrep. Det forsterker behovet for billige mottiltak. 

Kan bli relevant for Europa

Utviklingen følges også utenfor Ukraina. Euronews har omtalt europeiske planer om en mer sammenhengende «drone wall»-tilnærming – et lagdelt opplegg for å oppdage og stanse droner – der ukrainsk erfaring og teknologi trekkes fram som relevant. Euronews viser blant annet til at kostnadsforskjellen kan bli dramatisk når dyre missiler brukes mot relativt billige droner.

AP skriver også at ukrainske droneprodusenter etter planen skal utvide samarbeid om samproduksjon med amerikanske og europeiske aktører i 2026, nettopp for å skalere opp produksjon av kamp-testede løsninger. 

Et avskjæringsdrone fra selskapet General Cherry flyr på et testområde i Ukraina.