Verden

The Cure-bassist syk – sønnen overtar

Bandet er en hovedattraksjon på Øyafestivalen i august.

The Cures mangeårige bassist Simon Gallup (til høyre) er syk, og sønnen Eden Gallup overtar bassen på de kommende konsertene.
Publisert
SE SISTE NYHETSVIDEO

The Cure måtte gjøre en endring i besetningen kort tid før den første av tre konserter i Berlin fredag 10. juli.

Bassist Simon Gallup ble syk og kunne ikke gå på scenen. Sønnen Eden Gallup, som allerede var med på årets turné som en del av den utvidede konsertbesetningen, tok over farens bass og sørget for at konserten kunne gjennomføres.

– Kort tid før den første av våre tre konserter i Berlin ble Simon syk, skrev frontfigur Robert Smith i en uttalelse gjengitt av musikkmagasinet NME

Spilte alle tre konsertene

Eden Gallup endte med å erstatte faren under alle de tre konsertene i Berlin 10., 11. og 12. juli.

The Cure har ikke fortalt hva Simon Gallup feiler, eller når han ventes tilbake på scenen. 

Det er derfor foreløpig ikke bekreftet at han står over resten av sommerturneen. Bandets neste konsert er på Ejekt Festival i Aten onsdag 15. juli. Deretter fortsetter turneen i blant annet Bulgaria, Romania, Sveits og Frankrike før The Cure kommer til Oslo i august. 

NME omtaler Eden Gallup som farens erstatter «på turné», men bandets uttalelse  så langt bekrefter bare at Simon Gallup måtte stå over Berlin-konsertene. 

Allerede en del av konsertbandet

Eden Gallup kom inn i The Cures utvidede konsertbesetning da bandet startet sommerturneen på Primavera Sound i Barcelona i juni. Han fylte plassen etter gitaristen og keyboardisten Perry Bamonte, som døde i desember 2025. 

Da faren ble syk i Berlin, kunne Eden dermed flytte over fra sin vanlige rolle på scenen og ta hånd om basspartiene.

Han har erstattet faren tidligere. I 2019 spilte Eden bass med The Cure under Fuji Rock-festivalen i Japan og Austin City Limits i USA da Simon Gallup måtte stå over av personlige årsaker. Eden arbeidet på den tiden som farens basstekniker og kjente både instrumentene og låtene godt. 

Har preget The Cure siden 1979

Simon Gallup ble medlem av The Cure mot slutten av 1979, etter at bandets opprinnelige bassist Michael Dempsey sluttet.

Han spilte på «Seventeen Seconds» fra 1980, albumet som inneholder «A Forest», og var med på å forme det mørkere og mer atmosfæriske uttrykket på «Faith» og «Pornography». 

Gallup forlot bandet i 1982, men vendte tilbake i 1984. Siden har han vært The Cures lengstsittende medlem etter Robert Smith og bidratt på sentrale album som «The Head on the Door», «Kiss Me, Kiss Me, Kiss Me», «Disintegration», «Wish» og «Songs of a Lost World». 

Les også: Robert Smith spiller med Rolling Stones

Usikkert hvem som spiller på Øya

The Cure avslutter den første dagen av Øyafestivalen i Tøyenparken onsdag 12. august. Bandet skal spille i Amfiet, og konserten blir deres eneste opptreden i Norge i 2026. 

Det er ennå ikke kjent om Simon Gallup vil være tilbake til Oslo-konserten, eller om Eden også spiller bass på Øyafestivalen.