Syria: Regjeringsstyrker har tatt over kurdiskkontrollert by

Syriske regjeringsstyrker har tatt kontroll over byen Deir Hafer utenfor Aleppo lørdag, dagen etter at kurdiske styrker gikk med på å trekke seg ut av byen.

Syriske regjeringsstyrker på vei mot byen Deir Hafer lørdag.
Publisert Sist oppdatert

SE SISTE NYHETSVIDEO

Nylig har det vært en rekke sammenstøt mellom syriske regjeringsstyrker og kurdiske styrker i og rundt Aleppo.

På statlig syrisk TV erklærte det syriske militæret at de hadde tatt full militær kontroll over Deir Hafer. De har også tatt kontroll over luftbasen Jarrah øst for byen og jobber med å fjerne miner og eksplosiver, ifølge militæret.

En AFP-korrespondent har observert utplassering av styrker i byen.

De siste to dagene har mer enn 11.000 mennesker flyktet fra Deir Hafer og nabobyen Maskana etter at regjeringen kunngjorde at den ville starte en offensiv for å ta de to byene.

Ifølge Al Jazeera har hæren også tatt kontroll over Maskana. Det syriske militæret sier to av deres soldater ble drept i sammenstøt nær Maskana.

De anklager de kurdiskeledede SDF-styrkene for å ha brutt en avtale, mens SDF på sin side sier at regjeringsstyrkene brøt avtalen. SDF mener regjeringsstyrkene tok seg inn i byene før de hadde fått trukket seg ut og skapte en svært farlig situasjon.