– Ser dårlig ut for snø i påsken
Du må nok ganske høyt til fjells for å være sikret skiføre, varsler Meteorologisk Institutt.
Yrs værvarsel for Oslo og Østlandet er farget i grått de kommende ukene.
– Det kommer et lavtrykk fra vest, og blir ganske mildt, med mye gråvær, kommenterer vakthavende meteorolog Terje Alsvik Walløe i Meteorologisk Institutt til ABC Nyheter.
Les også: Femte varmeste februar noensinne
Uvanlig mildt
Han melder om endel nedbør både på Østlandet og Vestlandet de kommende dagene, før det roer seg til helgen, og blir mer oppholdsvær i neste uke.
Meteorlogisk Institutts 21-dagers-varsel viser også en mild påske, med for eksempel en forventet makstemperatur på 11 grader og minimumstemperatur på 2 grader i Oslo ved inngangen til påskeuka.
– De kommende to ukene blir uvanlig milde, mens påskeuka nok vil havne nærmere normalen, kommenterer Walløe.
Må opp i høyden
– Dette lover ikke godt for skiføret i påsken?
– Det blir nok dårlig med snø i lavt terreng. I Nordmarka vil mye snø smelte, og skiføret blir nok dårligere og dårligere dag for dag framover, kommenterer meterologen.
Noe bedre utsikter er det lengre vest, og opp i høyden.
– Det kommer noe nedbør, og den kan kanskje bli liggende som snø på Hardangervidda. Lengre øst vil det bli mye regn, sier Walløe.
Akkurat hvor grensene vil gå for gode snøforhold, er for tidlig å si.
– Men du må nok endel opp i høyden for å være sikret skiføre. Geilo og Norefjell ligger kanskje for lavt i år.
Påsken 2026: Her leier du billige hytter
Lite snø i vinter
Wallø poengterer at det har vært lite snø så langt i vinter, og at vi dermed starter med et underskudd.
– Da hjelper det ikke for skiføret at mars starter med to uker som er mildere enn vanlig. Påskeuka ser som sagt ut til å havne nærmere normalen, og kan bli tørrere, men direkte kaldt blir det ikke.