Saken mot israelske soldater siktet for seksuelt overgrep mot palestiner droppes

Israels militære dropper saken mot fem soldater som er siktet for seksuelt overgrep mot en palestinsk fange. Hendelsen ble delvis fanget på kamera.

Publisert

SE SISTE NYHETSVIDEO

Henleggelsen kommer idet Israel er mest fokusert på krigen med Iran. Saken har vist splittelsen i folket over hvorvidt israelske soldater kan mishandle palestinske fanger uten konsekvenser.

Det angivelige overgrepet skal ha skjedd 5. juli 2024 i Sde Teiman-fengselet, ifølge siktelsen.

En video av hendelsen, som er vist på israelsk TV, viser at soldatene tar en fange inn i et område dekket med skjold i det som ligner et forsøk på å skjule handlingene sine.

Ifølge siktelsen overfalt soldatene den palestinske fangen og brukte kniv da de forgrep seg på ham, noe som forårsaket flere skader.

Gikk av og ble pågrepet

Pågripelsen av soldatene skapte furore i Israel, der ultranasjonalister stormet fengselet i protest.

Israels daværende generaladvokat Yifat Tomer-Yerushalmi erkjente å ha autorisert lekkasjen av videoen til TV-stasjonen, og hun gikk deretter av.

Hun ble senere pågrepet for lekkasjen, som hun har begrunnet med at hun forsøkte å avverge propaganda mot militærets juridiske avdeling hvis oppdrag er å opprettholde rettsstaten.

Israel har blitt anklaget for ikke å holde soldatene sine ansvarlige for kriminelle handlinger mot palestinerne. Anklagene har økt gjennom krigen i Gaza.

Israel sier at deres styrker handler innenfor militær lov og folkeretten, og at alle påståtte overgrep etterforskes grundig.

Netanyahu ikke fornøyd

– Det er uakseptabelt at det har tatt så lang tid å droppe saken, skriver Israels statsminister Benjamin Netanyahu i et innlegg på X.

Han mener prosessen Israels militære (IDF) førte mot soldatene, var kriminell.

Videre skriver Netanyahu at «Israel må forfølge sine fiender og ikke sine soldater».