Verden
Russlands massive angrep: – Ønsker å få oppmerksomheten til USA og Vesten
Svensk ekspert lanserer ny teori om årsaken til det storstilte angrepet på Ukraina natt til søndag.
– Det kan være en måte å få USA til å rette oppmerksomheten mot krigen i Ukraina. Amerikanerne har lovet å jobbe for en forhandlingsløsning, men den siste tiden har oppmerksomheten deres vært rettet mot Iran, sier oberstløytnant Johan Huovinen til avisen Expressen.
Han underviser i militærstrategi ved Försvarshögskolan i Stockholm.
Ifølge Huovinen finnes det ingen entydig forklaring på hvorfor Russland akkurat nå skulle angripe Ukraina med det største antallet ballistiske missiler siden fullskalainvasjonen i 2022.
Det kan handle om å teste Ukrainas evne til å skyte ned ballistiske missiler, som har vært under hardt press de siste månedene, men Huovinen lanserer også en annen mulig forklaring på det storstilte angrepet.
– Russland ønsker å få USAs og Vestens oppmerksomhet for å få i gang forhandlingene og avslutte krigen. Det pågår omfattende diskusjoner i Moskva, også på øverste nivå, om å få slutt på krigen, hevder han overfor Expressen.
25 ballistiske missiler
Russland skjøt 41 raketter mot Ukraina i angrepet. 25 var ballistiske missiler av typen Iskander, har det ukrainske luftforsvaret opplyst på Telegram.
23 raketter og ti droner traff 20 mål i løpet av angrepet, mens 18 ble skutt ned.
Ukrainas president Volodymyr Zelenskyj har opplyst at de fleste av rakettene som traff sine mål rammet hovedstaden Kyiv.
– Én person er drept og 16 skadet, skrev Zelenskyj på X søndag morgen.
Vanskelige å stanse
Ole Jørgen Maaø, førsteamanuensis ved Luftkrigsskolen i Trondheim, har overfor ABC Nyheter nylig beskrevet det å stoppe ballistiske missiler som en av Ukrainas største militære utfordringer akkurat nå.
– Ukraina har ikke særlig evne til å skyte ned ballistiske missiler. Flesteparten av de missilene som russerne skyter, treffer inn i Ukraina, uttalte Maaø i et intervju.
Høy hastighet og bratt angrepsvinkel gjør ballistiske missiler langt vanskeligere å stanse enn kryssermissiler og droner.
Ukraina har derfor lenge presset på for mer luftvern som kan stanse slike angrep. Nylig ble det klart at USA vil gi Ukraina lisens til å produsere Patriot-missiler.
Les også: Putin hyller drone-reality: – Propaganda er ekstremt nyttig