Verden

Russland har testet «Satan 2»

Russland hevder å ha gjennomført en vellykket test av den interkontinentale ballistiske raketten Sarmat, kjent i Vesten som «Satan 2».

Russland hevder å ha testet den interkontinentale ballistiske raketten RS-28 Sarmat. Bildet er hentet fra en video publisert av det russiske forsvarsdepartementet 12. mai 2026.
Publisert Sist oppdatert
SE SISTE NYHETSVIDEO

Russland har testet den tunge interkontinentale ballistiske raketten RS-28 Sarmat, melder det statlige russiske nyhetsbyrået Tass.

Ifølge Tass fikk president Vladimir Putin tirsdag 12. mai en rapport fra sjefen for Russlands strategiske rakettstyrker, Sergej Karakajev, om at testen var vellykket. Karakajev hevdet at resultatene bekreftet rakettens oppgitte egenskaper. 

Sarmat omtales i Vesten som «Satan-2». Raketten ifølge Putin kunne bære flere atomstridshoder samtidig. 

Skal erstatte sovjetisk forgjenger

Sarmat er utviklet for å erstatte den sovjetiske R-36M/Voevoda-raketten, som i Nato fikk rapporteringsnavnet «Satan».

Putin hevder ifølge Tass at Sarmat kan settes i stridsberedskap innen utgangen av 2026. 

Det første regimentet som etter planen skal utstyres med systemet, skal ligge i Uzhur-formasjonen i Krasnojarsk-regionen. 

Associated Press skriver at Sarmat er en del av Russlands langvarige modernisering av landets atomstyrker. 

Nyhetsbyrået skriver at den før tirsdagens test bare hadde én kjent vellykket fullskalatest.

Les også: Slik skal Tyskland bygge Europas sterkeste forsvar

Hevder den kan omgå missilforsvar

Putin hevder at Sarmat kan fly både på ballistisk og suborbital bane, og at dette skal gi en rekkevidde på over 35.000 kilometer og gjøre det mulig å trenge gjennom eksisterende og framtidige missilforsvar. 

Opplysningene kommer fra russiske myndigheter og er ikke uavhengig verifisert. 

Den amerikanske tenketanken CSIS beskriver RS-28 Sarmat som en silobasert, tretrinns, væskedrevet interkontinental ballistisk rakett. Ifølge CSIS er raketten 35,3 meter lang, har en diameter på tre meter og en oppgitt utskytningsvekt på 208 tonn. CSIS oppgir rekkevidden til 10.000–18.000 kilometer, lavere enn Putins påstand om over 35.000 kilometer. 

Tidligere testproblem

Sarmat-programmet har vært preget av forsinkelser og tekniske problemer. Den britiske forsvarstenketanken RUSI skrev i oktober 2024 at en test av Sarmat trolig endte i en «katastrofal feil», og at satellittbilder viste store skader ved Plesetsk-kosmodromen. 

RUSI vurderte at problemene kunne peke mot utfordringer i framdriftssystemet.

AP skriver at Sarmat ble presentert av Putin i 2018 som ett av flere nye russiske våpensystemer som skulle kunne gjøre vestlige missilforsvar mindre effektive. 

Kommer etter utløpt atomavtale

Testen skjer få måneder etter at New START-avtalen mellom USA og Russland utløp.

Avtalen utløp 5. februar i år, og de to atomstormaktene står dermed uten juridisk bindende begrensninger på strategiske atomvåpen. 

Dette er første gang på over et halvt århundre at USA og Russland ikke har slike begrensninger på verdens to største atomarsenaler.