Politikk
Det hvite hus slår full alarm: De neste månedene vil være kritiske for Ukraina
Mens amerikanerne krangler om hvilke land og prosjekt som skal få mer penger, fortsetter krigen i Ukraina for fullt. Samtidig strømmer immigranter inn fra det sørlige USA, mens Israel kriger på høygir.
Det er denne limboen som de siste månedene har vært et politisk mareritt for Biden-administrasjonen.
Mens Republikanerne presser på for å tvinge Biden til å stenge grensene i sør, trygler Demokratene om nye våpen-leveranser til Ukraina.
Samtidig er USAs økonomi og militære kapasitet under press på grunn av flere paralelle konflikter, og ikke minst faren for eskalering og mulig krig mellom Kina og Taiwan.
– Kongressen må ta en rask beslutning
Flere militære eksperter, europeiske statsledere og den ukrainske forsvarsledelsen har i lengre tid advart om at Ukraina risikerer å tape krigen dersom USA fortsetter å nøle. Skulle det skje vil sikkerhetssituasjonen i Europa bli betydelig forverret.
Nå slår koordinatoren for strategisk kommunikasjon ved USAs nasjonale sikkerhetsråd i Det hvite hus, John Kirby, full alarm om situasjonen i det krigsherjede Ukraina.
– De neste månedene vil være kritiske for Ukraina. Kongressen må derfor ta en beslutning om støtte til Ukraina raskt, uttaler Kirby, skriver Ukrainska Pravda.
Kina smører Putins krigsmaskin
Mens Ukraina er avhengige av våpen- og ammunisjonsleveranser fra sine støttespillere primært i Europa, deriblant Norge, får Putin-regimet stadig nye leveranser av blant annet droner og raketter fra Iran og Nord-Korea - to regimer som regnes blant de mest totalitære land i verden.
I tillegg importerer Kina russisk olje i stor skala til en lav pris, og smører på den måten Putins krigsmaskin. Handelen mellom de to landene har eskalert kraftig i løpet av den snart to år lange krigen i Ukraina, og gir Russland kjærkomne inntekter.
(Artikkelen fortsetter under video)
Video: Russland: Hevder disse videoene ble skjult med vilje
Steile fronter i Kongressen
Kirby advarer om at de russiske angrepene fortsetter med uforminsket styrke, og at ukrainske styrker må ta vanskelige avgjørelser på grunn av knapphet på ammunisjon og luftvern.
Det skal være bevegelse i den til nå fastlåste dialogen mellom republikanere og demokrater i Kongressen, men det har nå gått om lag fire måneder siden USA sendte Ukraina sårt tiltrengte forsyninger. Det blir ansett som helt avgjørende for Ukrainas motstandsevne at USA tar en lederrolle.
600 milliarder
Den republikanske lederen i Senatet, Mitch McConnell, har signalisert at Senatet vil vurdere en avtale om en ny støttepakke til Ukraina i kombinasjon med økt grensekontroll i Sør-USA.
Skulle Bidens forslag bli vedtatt vil Ukraina få om lag 600 milliarder kroner i en ny, omfattende støttepakke. Dette blir nå drøftet parallelt med støtte til Israel og forsterket grensekontroll i USA.