Meny

De kristne i Syria raser mot vestlig bombing av landet

KRISTEN APPELL: De kirkelige lederne i Syria føler seg beskyttet av Assads regjering og tar kraftig avstand fra vestlige angrep på den syriske stat. Foto: Greek Orthodox Patriarchate of Antioch and All the East
De greskortodokse, syriskortodokse og katolske menighetene i Syria fordømmer Vestens angrep på Syria.

Vi, patriarkene John X, greskortodoks patriark av Antioch og hele Østen, Ignatius Aphrem II, syriskortodoks patriark av Antiochog hele Østen, og Joseph Absi, melkitter-greske katolske patriark av Antioch, Alexandria og Jerusalem, fordømmer og anklager den brutale aggresjonen som fant sted denne morgenen mot vårt dyrebare land Syria, utført av USA, Frankrike og Storbritannia, ut fra anklager om at den syriske regjeringen har brukt kjemiske våpen.

Det skriver lederne for de kristne menighetene i det krigsherjede Syria i en felles uttalelse datert 14. april (ABC Nyheters oversettelse fra engelsk).

«Mye kan sies om Assad, men fakta på bakken er at det bare er de regjeringskontrollerte områdene som er trygge for kristne.», skrev redaktør Kari Fure i den kristne avisa Dagen samme dag.

– Smertefullt for oss

– Vi hever våre røster for å slå fast følgende, skriver patriarkene videre, og lister opp:

  • Denne brutale aggresjonen er et klart brudd på internasjonal lov og FN-charteret, fordi det er et uberettiget angrep på en suveren stat, medlem av FN.
  • Det er smertefullt for oss at dette angrepet kommer fra mektige land Syria ikke på noe vis har skadet.
  • Påstandene fra USA og andre land om at den syriske hæren bruker kjemiske våpen og at Syria er et land som besitter og bruker denne typen våpen, er en uberettiget påstand som ikke støttes av tilstrekkelige og klare bevis.

Først etter det vestlige angrepet som Solberg-regjeringen «forstår» har den internasjonale organisasjonen for forbud mot kjemiske våpen, OPCW, reist til Syria for å sjekke realitetene.

Oppfordrer kristne i Vesten

Patriarkene mener at det brutale angrepet ødelegger mulighetene for en fredelig politisk løsning og fører til eskalering.

De tror også angrepet oppmuntrer terrororganisasjoner og gir dem momentum til å fortsette sin terror.

De kristne lederne har også en oppfordring til sine trosfeller i landene som deltok i angrepet:

– Vi oppfordrer alle kirkene i landene som deltok i aggresjonen, til å oppfylle sine kristne plikter og fordømme denne aggresjonen og oppfordre sine regjeringer til å forplikte seg til å opprettholde internasjonal fred, skriver de.

Det hele ender med en hyllest til «motet, heltemotet og ofrene» den syriske statens hær, som modig verner Syria og skaffer sikkerhet til sitt folk.

Populært